Facebook, Güney Kore’deki bir firmayı yasa dışı yolla pazarlama ve reklam satmak için veri kullanmakla suçluyor.

Sosyal ağ, bir hakimden Rankwave‘yi, kullanıcı verilerinin elde edilip edilmediğini ve potansiyel olarak satılıp satılmadığını görmek için firmanın faaliyetlerini denetlemesine izin vermeye zorlamasını istiyor.

Facebook’taki bir kaynak BBC’ye ne kadar verinin veya kaç kullanıcının etkilenebileceğini söyleyemediğini söyledi.

Ağ, hareketin “geliştiricilere Facebook’un politikalarımızı uygulama konusunda ciddi olduğu konusunda bir mesaj göndereceğini” söyledi.

Facebook’un platform yürütme direktörü Jessica Romero, “Facebook, Rankwave’in veri uygulamalarını reklam ve pazarlama hizmetleriyle ilgili olarak araştırıyordu” dedi.

“Rankwave, platformumuzu kullanan tüm geliştiricilerin ihtiyaç duydukları politikalarımıza uyumlarını doğrulama çabalarımızla işbirliği yapmadı.”

Kullanıcıların yayınlarını takip etme suçlaması

Cuma günü Kaliforniya’da yapılan mahkeme belgelerine göre, Facebook, Rankwave’yi Facebook sayfalarındaki yorumları ve beğenilerini “izlemek ve analiz etmek” için en az 30 farklı uygulama kullanmakla suçluyor.

Rankwave ayrıca, kullanıcının rızasını aldıktan sonra, kullanıcının gönderilerinin popülaritesini takip edebileceği bir tüketici uygulamasına sahipti. Facebook, uygulamanın bir “sosyal etki puanı” hesaplayacağını söyledi.

Bununla birlikte, sosyal ağ, 2014’ten bu yana Rankwave’ın uygulamaları tarafından toplanan verileri “reklamverenlere ve pazarlama şirketlerine danışmanlık hizmetleri vermeyi içeren kendi iş amaçları için” kullandığını söyledi.

Davasında, Facebook Rankwave ile kendisini bir denetime açmak ve iddia edildiği şekilde elde ettiği verilerle ilgili kanıt sağlamak için tekrarlanan talepleri görmezden gelmekle suçluyor.

Facebook, bir hakimden Rankwave’yi bu adımları atmaya zorlamak ve ayrıca tazminat olarak belirlenmemiş bir miktar ödemek istiyor. Facebook, veri şirketinin “itibar” ve “kamu güvenine” zarar verdiğini söyledi.

Facebook, ağda aktif kalan ve geçen aya kadar Haziran 2018’de devam eden Rankwave’i soruşturmaya başladığını söyledi.

‘Yeni internet kurallarına ihtiyacımız var’

Bu durum muhtemelen siyasi kampanya çalışmalarını bilgilendirmek için özel Facebook verilerini kötüye kullanan İngiltere merkezli veri analitiği şirketi Cambridge Analytica ile karşılaştırmalar yapacak. Bu olayın keşfi Facebook’u bir krize soktu.

Cuma günü, Facebook’un kurucu ortağı ve genel müdürü Mark Zuckerberg, sosyal ağların potansiyel düzenlemesini görüşmek üzere Paris’te Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir araya geldi.

Zuckerberg, Fransız televizyon kanalı France 2 ‘nin toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, “İnternet ve şirketlerin ve hükümetlerin sorumluluklarını ortaya çıkaracak yeni kurallara ihtiyacımız var.” Dedi.

Ancak, Facebook ortak kurucusu Chris Hughes’un şirketin çok güçlü olduğu ve ayrılması gerektiği yönündeki çağrılarına hitap etmedi .

BBC

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz