Facebook sanal asistan M test edilmeye başlandı. Facebook Mesajlaşma bölümünde çalışan David Marcus, Facebook profilinden yaptığı paylaşımla bu haberi verdi. Marcus, paylaşımında dört fotoğrafa ve kısa bir açıklamaya yer verdi.

Buna göre Facebook sanal asistan M hizmetini bugünden itibaren test etmeye başlıyor. Geliştiriciler buna Messenger içindeki kişisel dijital asistan adını veriyor. M dijital asistan görevleri tamamlıyor ve bilgi topluyor. M asistan, yapay zekayla çalışıyor.

Bu alanda bilindiği gibi pek çok rakip var. Android’e ait Google Now, iOS’un ünlü asistanı Siri ve Windows Phone için geliştirilmiş Cortana sektörde mevcut. Bu açıdan bakıldığında Facebook sanal asistan M yayılmakta zorlanabilir gibi görünüyor. Ancak David Marcus, yaptığı paylaşımda buna da değiniyor. Facebook sanal asistan M de diğerleri gibi AI tabanlı bir hizmet olacak ancak diğerlerinden farklı olarak kendi kendine bir görevi tamamlayabilecek. Yani bir şeyler satın alabilecek, sevdiklerinize hediye alabilecek, restoranlardan masa ayırabilecek, seyahat planlayabilecek, randevu ayarlayabilecek ve bunun gibi daha pek çok işlevi gerçekleştirebilecek.


Facebook sanal asistan M-1-2-3

Facebook sanal asistan M hizmetini Messenger içine yerleştirmek elbette zor ve zahmetli bir iş. Ancak Marcus, bunun heyecan verici olduğunu ve insanların bunu kullanacağını düşünmenin heyecan verici adımlar olduğunu söylüyor. M asistanı kullanan insanların da hayatlarındaki daha önemli işlere yoğunlaşabileceğini ifade ediyor.

M asistan şu anda sadece San Francisco’nun sahil bölgesinde yaşayan birkaç yüz insan tarafından denenebiliyor. Bu test sürecine dahil olan insan sayısı elbette zamanla artacaktır. Facebook Messenger uygulamasının sadece aylık 700 milyon insan tarafından kullanıldığı düşünüldüğünde M asistanı test eden kullanıcı sayısını da ne kadar az olduğu anlaşılabilir.

Facebook sanal asistan M hizmetinin diğer sesli asistan hizmetlerinden pek çok açıdan farklı olduğunu görmek mümkün. Onun ne kadar beğenileceğini ve kullanılacağını zaman gösterecek.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz