Popüler sosyal medya uygulaması olan Facebook, uygunsuz veri kullanımı ve veri satma nedeninden dolayı on binlerce uygulama askıya alındı. Uygunsuz veri kullanımı gerçekleştiğini söyleyen Facebook, üçüncü taraf geliştiricilerden dolayı şu ana kadar olan süreçte on binlerce uygulamayı askıya aldığını açıkladı. Geçen sene şirket bu araştırmayı başlattı ve ‘Cambridge Analytica’ skandalını düzeltebilmek için yürürlüğe sokulan vir araştırmadır. 2018 yılında Mayıs ayında 200 uygulama, 2018 ağustos ayında ise 400 uygulama askıya alındığı ortaya çıktı.

Şimdi ise 400 geliştiriciden on binlerce uygulamayı askıya aldığını belirten Facebook, uygulamalarla beraber ne yaptığı açıklanmamış. Şirket, uygunsuz veri kullanımı nedeniyle araştırmaların devam ettiğini ve bazı uygulamaların da şu an için test aşamasında olduğunu belirtti. Facebook ortaklık başkan yardımcısı Ime Archibong, paylaşmış olduğu yazıda Facebook’un bazı uygulamaları tamamen yasakladığı ortaya çıktı.

Archibong, yasaklamalar konusunda ise şu ifadelere yer verdi; “Bu yasaklamalar, sistemden alınan bilgilerin kullanıcı izni olmadan ve kimliği gizlenmeden paylaşılması, verinin topluma açık hale getirilmesi veya bizim politikalarımıza karşı gelecek herhangi sayısız sebepten ötürü gerçekleştirilebilir” bu konuda tavırlarının net olduğunu belirtti.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz