Yeni Facebook veri sızıntısı, 6.8 milyon kullanıcıyı etkiledi!

Yıl başka bir Facebook skandalı olmadan ne yazık ki sona eremedi. Şirket çevresinde bu kez, uygulama API’sinde, uygulamaların 6,8 milyon hesaptan yüklenmemiş fotoğraflara erişmesine olanak tanıyan bir hatayı keşfetme konusunda sorun yaşandı.

Hata, Facebook Girişi‘ni kullanan ve fotoğraflarına erişmek için üçüncü taraf uygulamalarına izin verdiği kullanıcıları etkiledi. Sorun düzeltildi ancak hata nedeniyle bazı uygulamalar 13 Eylül ile 25 Eylül arasında 12 günlük bir süre için “daha geniş bir fotoğraf kümesine” erişebiliyordu.

Hata, 1.500’e kadar uygulamanın 876 geliştiricisine 6.8 milyon kullanıcının fotoğraflarına erişmesini sağladı. Normalde bunlar sadece insanların zaman çizelgesinde paylaştığı fotoğrafları görebilir, ancak yukarıda belirtilen dönemde Pazar veya Facebook hikayelerinde paylaşılanlar gibi diğer resimlere ve Facebook’a yüklenen fotoğrafların yanı sıra bir hesabın zaman çizelgesinde yayınlanmayan gibi diğer resimlere de erişebildiler.

Bu hatanın etkilediği tek uygulama, Facebook’un fotoğraf API‘sine erişmeyi onayladığı ve kişilerin fotoğraflarına erişme yetkisi verdiğiydi. Dolayısıyla, resimlerinizi izniniz olmadan gören uygulamalar kadar kötü değil, ancak uygulamaların sahip olması gerekenden daha fazla resim görmüş olabileceği anlamına geliyor.

Facebook, bunun yaşandığı için üzgün olduğunu ve önümüzdeki hafta, hangi uygulamanın hangi kişilerin etkilendiğini belirlemelerine izin verecek uygulama geliştiricileri için araçlar yayınlayacağını söylüyor. Şirket, fotoğrafları silmek için bu geliştiricilerle birlikte çalışacaktır. Ayrıca, hesabınız bu hatadan etkilenmişse, sizi bu uygulamalardan herhangi birini kullanıp kullanmadığınızı görebileceğiniz bir Yardım Merkezi bağlantısına yönlendirecek olan Facebook’ta bir uyarı yoluyla bilgilendirileceksiniz.

Sosyal ağ ayrıca, hangi resimlere eriştiğini kontrol etmek için fotoğraflarınızı paylaştığınız herhangi bir uygulamaya giriş yapmanızı önerir.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz