En popüler sosyal medya sitelerinden üçünün sahte profillerini bildirmeyle ilgili en sık sorulan bazı soruları cevapladık; Instagram, Facebook ve Twitter’da. Bir rapor hazırlamanız gerektiğinde bunun size yardımcı olacağını umarız.

Instagram

Birisi beni Instagram’da kimliğine bürünüyorsa ne yapabilirim?

Birisi sizin gibi davranarak bir Instagram hesabı oluşturduysa, doğrudan Instagram’a rapor gönderebilirsiniz. Raporlar uygulamanın içinden veya bu formu doldurarak yapılabilir . Form, kimliğinizi kanıtlamak için ehliyetiniz gibi resmi bir fotoğraflı kimlik belgesi veya geçerli bir pasaport vermenizi gerektirir.

Tanıdığım biri Instagram’da kimliğe bürünüyorsa ne yapabilirim?

Sahtekarlık hesabı, temsil etmeye yetkili olduğunuz bir kişiyi (örneğin çocuğunuz) taklit ediyorsa, bu formu kullanarak hesabı bildirebilirsiniz .

Çoğu durumda rapor, kimliğine bürünen kişinin profilinden yapılmalıdır ve bunu kendi adına yapamazsınız. Kimliğine bürünmüş kişi ile iletişim kurmanız ve onları Instagram’ya bildirmeleri için teşvik etmeniz önerilir .

Facebook

Biri beni Facebook’ta kimliğine bürünüyorsa ne yapabilirim?

Başkalarının kimliğine bürünen hiçbir hesaba Facebook’ta izin verilmez. Birisi sizin gibi davranan bir hesap oluşturduysa:

Sizi taklit eden profile gidin (Bulamazsanız, profilde kullanılan adı aramayı veya arkadaşlarınıza size bir link gönderebileceklerini sormayı deneyin.)
Kapak fotoğrafındaki üç noktaya tıklayın ve Raporla’yı seçin.
Kimliğe bürünme için ekrandaki talimatları izleyin.

Facebook profilim yoksa nasıl rapor yapabilirim?

Bir Facebook profiliniz yoksa ancak sizi veya tanıdığınız birini taklit eden bir rapor vermek ve hesap açmak istiyorsanız, bu formu doldurabilirsiniz . Tam adınızı ve iletişim e-postanızı girmeniz ve sahtekar profili için URL bağlantısı sağlamanız gerekir. Ayrıca, kimliğinizi onaylamak için bir çeşit kimlik sağlamanız gerekecektir.

Tanıdığım birinin Facebook’ta kimliğine bürünmesi durumunda ne yapabilirim?

Raporlar kimliğine bürünmüş kişi veya yetkili temsilcisi (örneğin ebeveyn veya yasal vasisi) tarafından yapılmalıdır. Yetkili temsilcisi değilseniz, sahte profili bildirmeye kimliğine bürünmüş kişiyi teşvik etmek önemlidir.

Sahtekarlık hesabı, temsil etmeye yetkili olduğunuz bir kişiyi (örneğin çocuğunuz) taklit ediyorsa, bu formu kullanarak hesabı bildirebilirsiniz .

Twitter

Birisi beni Twitter’da taklit ediyorsa ne yapabilirim?

Twitter’ın parodi hesaplarına izin verildiği gibi kimliğe bürünme konusunda karmaşık bir politikası var. Bir hesabın Twitter’daki kimliğe bürünme politikasına uyması için, benzer şekilde adlandırılmış herhangi bir kişiyle ilişkilendirilmediğini veya buna bağlı olmadığını açıkça göstermesi gerekir.

Bununla birlikte, başka bir kişiyi kafa karıştırıcı veya aldatıcı bir biçimde resmeden Twitter hesapları, Twitter kimliğe bürünme politikası kapsamında kalıcı olarak askıya alınabilir.

Twitter’da sizi taklit eden bir hesap bildirmek için bu formu doldurabilirsiniz.

Tanıdığım bir kişinin Twitter’da kimliğine bürünmesi durumunda ne yapabilirim?

Bu formu doldurarak Twitter’ın davranış kurallarını ihlal ettiğine inandığınız herhangi bir kimliğe bürünme profilini bildirebilirsiniz .

Gençleri sosyal medyada içeren kimliğe bürünme sorunları ile uğraşıyorsanız ve çocukların işgücüne (öğretmen, sosyal hizmet uzmanı, doktor, polis memuru, koç, bakıcı veya gençlik çalışanı gibi) üye olmanız durumunda, Tavsiye ve destek için İngiltere Güvenli İnternet Merkezi tarafından yürütülen Profesyonel Çevrimiçi Güvenlik Yardım Hattı .

Hesabın içeriğinin herhangi birinin yasayı ihlal ettiğini düşünüyorsanız Polise başvurmanız önemlidir. Polise bildirilmesi gereken içerikler arasında ölüm tehditleri, ırkçı, cinsiyetçi veya homofobik olabilecek kötü niyetli iletişimler ve güvenilir şiddet tehditleri yer almaktadır.

Sahte bir profil bir bireyi zorbalık etmek için kullanılıyorsa, bunu çocuğunuzun okuluna bildirmek önemlidir.

Eğer halkın bir üyesiyseniz (13 yaşın üzerinde) ve bir sosyal medya platformunda kimliğe bürünme bildirimi konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, ayrıca Zararlı İçerik Bildirimi yardım hattımızla da iletişime geçebilirsiniz . Kimliğe bürünme, tehdit, zorbalık veya taciz, kendine zarar verme veya intihar içeriği, çevrimiçi kötüye kullanım, şiddet içeren içerik ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli zararlı içerik raporlamalarına yardımcı olabilirler.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz