Fiat Crysler Automobiles, Fransız Renault’ya bir açıklama yaparak birleşme tavsiyesinde bulundu. Birleşme sonuçları ise kısa bir süre içerisinde belli olacak.

Otomobil piyasasında tahmin edilemeyen birleşmelerin olduğunu görüyoruz. Yeni bir birleşme olasılığı ise Fiat Crysler ve Fransız Renault arasında olacak gibi duruyor. Birleşmenin olması halinde, dünya genelinde en büyük 3. otomotiv markası ortaya çıkacak. Tüm gözler ise Renault’un vereceği yanıta çevrilmiş durumda.

Fiat Chrysler ve Renault birleşecek mi?

Fransız haberlerine göre marka başkanı olan Jean-Dominique Senard, FCA ile Renaul’un birleşmesi için çalışmayı Maliye bakanına ilettiği açıklandı. Sonuçta Renault’un yüzde 15’i Fransız devletine ait durumda. Bu ortaklık hisseleri ise Fiat Crysler ve Groupe Renault arasında eşit olarak dağıtılacak. Ancak bu birleşme olmadan önce Fiat hissedarlarının 2.5 milyar euroluk kar payı dağıtacağı ve uyumsuzlukların olmaması gerektiğini belirtelim.

FCA açıklamasında neler var?

Fiat Crysler ve Fransız Renault arasında bir teklif olduğunu söyledik. Ortaklık ile beraber FCA’nın %50 ve Renault’un %50 payı olacak. Elbette yönetim kurulunun çoğunluğu ise bağımsız olması bekleniyor. Bu birleşme sonrası Renaultun 8.7 milyon araç ile en büyük 3. otomobil markası olacağı ifade ediliyor.

Şuan görüşmelerin devam ettiği ve açıklamaların yapılması üzerine tüm bilgileri sizlere aktarmaya çalışacağız.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz