Find My uygulaması iOS 13 ve macOS Catalina’da nasıl çalışır?

Apple WWDC 2019 sunumunda iOS 13 ve macOS Catalina’nın yeni özelliklerinden bahsetti . İşletim sistemlerinin her iki sürümünde de, Arkadaş Bul ve iPhone bulma uygulamaları, kaybolan ve çalınan cihazları bulmanızı sağlayan tek bir Find My servisi ile birleştirildi

Find My, Internet’e bağlı olmasalar bile, Apple cihazlarını bulabilir ve hücresel bağlantı yoktur. Bunu yapmak için, zaman zaman gadget’lar Bluetooth aracılığıyla özel bir sinyal gönderir. Erişim bölgesi içindeki diğer Apple cihazları tarafından algılanabilir ve tanınabilir.

Yetkili baskı WIRED, işlevin nasıl çalıştığını kontrol etti ve hangi durumlarda gerekli olacağını söyledi. Kaynak, teknoloji izleme amacıyla kötüye kullanılmasına izin vermeyen bir şifreleme sistemi kullanıyor.

Apple temsilcilerinin söylediği gibi, her cihaz sürekli değişen bir ortak anahtar oluşturur – coğrafi konum verilerini şifrelemek ve indirmek için yakındaki Apple cihazları tarafından kullanılır. Yalnızca kullanıcının sahip olduğu cihazların bu konumların şifresini çözebilir.

WIRED, Find My durumlarda’ın faydalı olabileceği durumu açıkladı. Bir durumda, bir MacBook’u alıp daha sonra kapatıp İnternet bağlantısı kesilmişse, dizüstü bilgisayar, genel anahtarı bir bilgi tanımlamaksızın en yakın cihaza – örneğin bir yabancının iPhone’suna – iletir.

Bu nedenle, iPhone’lu bir kullanıcı bir MacBook’un Bluetooth anahtarını seçse bile, yine de okuyamaz. Bu sadece dizüstü bilgisayarın sahibi tarafından yapılabilir ve diğer cihazlarını kullanarak sinyali bulabilir.

Apple, My My Find’in arka planda çalıştığını ve minimum miktarda veri kullandığını iddia ediyor – bu, cihazın pil ömrünü etkilemez. Şirket ayrıca hala bir Find My beta testi olduğu ve bu yılın sonunda macOS Catalina ve iOS 13’te piyasaya sürülmeden önce sistemin değişebileceği konusunda uyarıyor .

Genel anahtarlar aracılığıyla arama yöntemine ek olarak, üretici, herhangi bir ürüne eklenebilecek özel Apple Bluetooth etiket izleyicileri başlatacak . Kullanıcılar, izleyiciyle olan bağlantı koptuğu zaman, örneğin çok uzağa gittiğinde bir bildirim alabilir.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz