Firefox’a 18 yıldır ekleme yapılması için büyük bir şekilde talep artıyor. Beklenen sonunda gerçekleşti ve Firefox 71 ile geliyor. Mozilla, yıllar önce istenen Kiosk modunu web tarayıcılara ekledi. Yeni işlev ise Firefox’u ‘–kiosk’ komutu satırı parametresiyle başlatıp daha sonra kullanıcıların işletim sistemlerinin ulaşmasının önüne geçiyor. Kiosk modundaki Firefox, içerik menüsü, menü çubuğu tarzı işlevlerin erişimini kaldırdı ve klavye erişimini kısıtladı.

Tam ekrana geçişi sağlayan f11’de devre dışı kalıyor. Yapılan bu değişiklikler kütüphane, mağaza gibi yerlerde kullanıcıların Kiosk modunu kolayca terk edilmesini kısıtlıyor. Aynı zamanda Firefox’un Kioks modu için sunduğu işlev, Google Chrome’da yer alan kiosk modu ile aynı seviyede. Kioks modu daha sonra ise Firefox özel işlevlerin eklenmesini sağlayacak.

Eğer kiosk modunu etkinleştirmek istiyorsanız en son Nightly güncellemesini indirmeniz gerekiyor. Ardından Firefox kısayolunu oluşturup, hedef bölümünde dosya adresinin sonuna –kiosk eklemeniz gerekiyor. Tarayıcıyı açtığınız zaman bir web sayfasını istiyorsanız bu işlemi –kiosk ve linkini yazıp gerçekleştirebilirsiniz. Kiosk oturumunu kapatmak istiyorsanız Alt+F4’e basmanız yeterli olacak.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz