ZTE Open ve Alcatel One Touch Fire akıllı telefonların ikisi de Firefox OS ile çalışan ilk telefonlar. Bu akıllı telefonlara ait fotoğraf galerilerini haberin sonunda bulabilirsiniz.

Firefox OS ile çalışan akıllı telefonların ilk ikisi dün Firefox tarafından düzenlenen etkinlikte resmen duyuruldu. ZTE Open ve Alcatel One Touch Fire bugün İspanya’da raflardaki yerini bulacak.

Mozilla’dan Brendan Eich, dün sabah San Francisco ofisinde gerçekleştirilen basın toplantısında şöyle konuştu: “Çoğu müşteri için bu iki telefon, onların satın aldığı ilk akıllı telefon olacak. Biz bir kategoriye öncülük ediyoruz.”

ZTE Open, aslında pazarda tamamen açık web standartlarını temel alan ilk akıllı telefon. Bu da telefondaki her şeyin bir web tarayıcısı içinde çalıştığı anlamına geliyor. Telefonda yer alan ve çevrim dışı çalışan bazı çekirdek uygulamalar, web, telefonun gerçekleştirdiği her işlemde bir iskelet konumunda. Eich, Google ve Apple gibi bir akıllı telefon etkin gücü peşinden gitmektense, Mozilla’nın amacının, dünyadaki telefon kullanıcılarının hala geniş bir yüzdesini oluşturan kullanıcıları akıllı telefon kullanır hale getirmek olduğunu söyledi.

Eich açıklamasında şunları söyledi:

“Bizim hedefimiz yüksekler değil, biz Apple Kalesi’ne ya da Google Kalesi’ne girmek istemiyoruz. Mozilla, ekran boyutu ile ilgilenen ya da cihazının işlemci gücünü merak eden bir müşteri kitlesinin peşinden gitmiyor. Hedefimiz, dünya ile iletişim kurmaya ihtiyaç duyan müşterilerdir ve bu akıllı telefonlar, onlara bunu yapmak için özellik açısından zengin bir yol sunuyor.”

ZTE Open ve Alcatel One Touch Fire akıllı telefonların fiyatı $39 dolaylarında. Akıllı telefonlar fiyatlarına göre, hız ve güç bakımından da üst düzeylerde değiller.

Eich, Firefox işletim sisteminin gelecekte Amerika’da akıllı telefonlarda kullanılabilir olabileceğini söyledi.

ZTE Open akıllı telefona ait ilk fotoğraflar:

[nggallery id=11]

Alcatel One Touch Fire akıllı telefona ait ilk fotoğraflar:

[nggallery id=12]

Kaynak : Mobil131 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz