Fortnite, 2018’de 2,4 milyar dolar kazandı!

Hiç şüphe yok ki Epic Games 2018‘de harika zaman geçirdi.

Pazar araştırması şirketi SuperData tarafından yapılan analize göre, popüler çok platformlu video oyunu Fortnite , oyun geliştiricisinin geçen yıl 2.4 milyar dolar gelir elde etmesine yardımcı oldu.

”Nişancı oyunu, serbest piyasada büyük bir etki yarattı çünkü Fortnite savaşı geçti , oyuncuların zorlukları tamamlayarak dijital eşya kazanmalarını sağlayan sınırlı bir süre içinde oyun içi satın alma ve düzenli olarak Fortnite oyuncularının % 34’ü tarafından satın alındı” SuperData dedi. Nexon’un Zindan Savaşçısı online 1,5 milyar dolar gelirle ikinci oldu. Riot Games ve Tencent Efsaneler Birliği 1.4 milyar dolar ile üçüncü oldu.

Bluehole’dan gelen PlayerUnknown’ın Battlegrounds’u, birinci sınıf PC ve konsol oyunları pazarında 1.03 milyon dolar gelir elde etmesine rağmen, Fortnite ve diğer ücretsiz oyunlardan çok daha azdı. FIFA 18, 790 milyon dolar gelirle premium kategoride ikinci, Grand Theft Auto V ise 628 milyon dolar gelir ile üçüncü sırada yer aldı.

Sadece oyun endüstrisi iyi bir yıl geçirmedi, oyun akışı pazarı da kar etti. Raporda, Twitch’in çok daha az bir kitleye sahip olmasına rağmen, Twitch’in 1,6 milyar dolarlık geliri olan YouTube’u yaklaşık yüzde 33 oranında aşan en yüksek kazançlı video oyun akışı platformu olduğunu gösterdi.

Ninja gibi Tyler Blevins gibi oyun akışları da Fortnite, Twitch ve YouTube gibi akış platformları sayesinde geçen yıl yaklaşık 10 milyon dolar harcadı. Ninja’nın YouTube’da 20 milyondan fazla abonesi ve Twitch’te 12.5 milyondan fazla takipçisi var.

Ek olarak, Fortnite’in büyük başarısı nedeniyle, SuperData, video oyunlarının 2019’da yaygın olarak çoğalacağını öngörüyordu. 5G mobil ağların piyasaya sürülmesi, geliştiricilerin daha fazla bulut oyun hizmeti sunmasına da yardımcı olacak.

SuperData, Nielsen’in altındaki bir oyun piyasası istihbarat şirketidir. Analizini işlem düzeyinde verilere dayandırdı; yayıncılardan, geliştiricilerden ve ödeme servis sağlayıcılarından satış noktası verileri; Rapora göre dünya genelinde aylık 185 milyon dijital oyuncunun aylık harcaması mevcut.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz