Akıllı telefonlar üst düzey hizmet ve performans sunmalarına rağmen bazen can sıkıcı sorunlar çıkarabiliyor. Özellikle son model dediğimiz amiral gemilerden bir tane satın almışsanız, muhtemelen en azından bir süre de olsa sıkıntısız stressiz kullanım keyfi arıyorsunuzdur. Ancak her zaman beklenildiği ölçüde verim elde etmek mümkün olmuyor. Çünkü çeşitli algoritmaların birleşimi ile oluşturulmuş yapılarda nadiren de olsa negatif durumlar gözleniyor. Halihazırda üretici ve geliştirici şirketler yüksek meblağlar ödeyerek test, araştırma ve geliştirme ekipleri kursalar bile satışa başlandıktan sonra hiç hesapta görünmeyen şeyler ortaya çıkıyor. Elbette burada kullanıcı hareketlerini de ele almak gerekiyor. Neticede en basitinden root atarak veya farklı müdahalelerde bulunarak da sistemde değişiklikler yapmak mümkün. Hal böyle olunca sıfır halinden epey bir uzaklaşmış cihazdan söz ediyoruz. Zaman geçtikçe eklenen uygulamalarla, değişik yöntemlerle bezenmiş apayrı ürün yaratılıyor. Genel yapı ve sistem bazında önemli katkılar sunacak, yaşanan problemleri giderebilecek güncellemeler ve iyileştirmeler elbette yapılıyor. Ancak hepsini halletmek de mümkün değil. Bu noktada da kullanıcıların ekstra kaynaklardan faydalanması gerekiyor. Her Android telefonda olduğu gibi Samsung Galaxy Note 8 sahiplerinin de “process.com.android.phone.” hatası ile başı dertte. Neredeyse popülerleşme seviyesine ulaştığı için bu örneği verip çözüm yöntemini de anlatmak istedik.

Bazı firmalar ürün tanıtımlarını sohbahar aylarına saklarken bazıları ise farklı dönemleri tercih ediyor. Mesela Samsung, Ağustos ayında Galaxy Note 8’i bizlere tanıtmıştı. Amerika Birleşik Devletleri New York’ta gösterişi ve tatmin edici tanıtım sonrasında akıllarda bir sürü soru işareti oluşmuştu. Rakibi Apple’ın son yılların bombasını patlatmasına yaklaştığının çoktan haberini alan Samsung yetkilileri, iPhone X ile yarışma kapasitesine sahip bir şey üzerinde çalışmışlardı. Birçok kamera, hafıza, hız gibi parametrede liderliğe göz kırpan ve performans konusunda memnuniyet garantisi dahi sunabilecek politikayla piyasaya giriş yapmıştı. 15 Eylül’de teknoloji marketlerdeki raflarda yerini alarak kullanıcıların huzuruna sulunurken parmak izi sensöründen, piline dek uzun süre dillendirilen detayları öne çıkmıştı. Kısacası en ufağından en büyüğüne bütün özellikleri göz kamaştırıyordu. Ne var ki “process.com.android.phone.” şeklinde karşılaşılan ve Android mobil işletim sistemi tabanlı tüm cihazların kurtulamadığı hataya Samsung Galaxy Note 8’de bulaşmıştı. Önemli fiyatlar ödenerek satın alınan ürünlerde böylesine şeylerle karşılaşmak da keyif bırakmıyor. Dolayısıyla biz de kullanıcıların konforunu kaçıran nasıl çözümlenebileceğini yazıyoruz.

process-com-android-phone-hatasinin-cozumu-galaxy-note-8

Samsung Galaxy Note 8 “process.com.android.phone.” Hatasının Çözümü

Yaşanan hataya çözüm getirebilmek amacı ile iki adımlı bir yöntemden söz edeceğiz. Genelde birisini deneyenler tamamen istenen sonuca ulaşıyorsa da ilkinde veya ikincisinde sonuç elde edemediyseniz diğerini deneyebilirsiniz.

1. Rehber ve telefon uygulamasının verilerini temizleyin.

Telefonun Ayarlar bölümünden Uygulamalar – Uygulama Yöneticisi adresine giderek ekranı aşağıya doğru kaydırın. Telefon’a tıklayıp Hafıza’ya basın. Verileri Temizle diyerek işlemi tamamlayın. Yine Rehber uygulamasına da benzer adımları uygulayın.

2. Telefonu fabrika ayarlarına döndürün.

“process.com.android.phone.” hatasının çözümüne Galaxy Note 8 özelinde ulaşmanın diğer yolu da fabrika ayarlarına dönmek. Verilerinizi, dosyalarınızı yedekledikten sonra sıfır hale dönmenizi tavsiye ediyoruz.

Kaynak : Mobil13