Gündemi aynı zamanda global piyasalar takip ederken, Almanya’nın büyüme verisinin yanı sıra ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell’ın Senato’da devam edecek sunumun takip edileceği belirtildi.

Mutlaka Bilinmesi Gereken Dünya Borsaları | InvestAZ Blog

ABD’de teknoloji açısından etkili olan satışlar hafiflese de etkisini sürdürmeye devam ediyor. Teknoloji paylarındaki düşüşler piyasaların geneli üzerinde aksiliğe neden olurken, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizlerinin yükseliş serisini sonlandırması sanayi paylarını desteklemiş durumda.

2018'de dünya borsaları 17.7 trilyon dolar eridi

Fed ABD’ye Sağladığı Desteği Sürdüreceğini Belirtti!
Powell, geçtiğimiz akşam, Senato’nun Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi’nde yaptığı sunumda, mevcut faiz oranları ve varlık alımlarıyla Fed’in ABD iktisadına verdiği desteği sürdüreceğini belirtti. Ancak Powell, kayda değer bir ilerlemenin biraz vakit alacağını da ifade etti. Bu durumun yanı sıra ABD borsalarındaki durumun karışıklığı da gözden kaçmadı. Bu gelişmelerle dün Dow Jones endeksi yüzde 0,05 ve S&P 500 endeksi yüzde 0,13 yükselirken, Nasdaq endeksi yüzde 0,50 bedel kaybetti.

Fed Başkanı Powell: ABD ekonomisi Fed'in desteğine muhtaç

Avrupa’daki Enflasyon Ve İşsizlik Oranları
Geçtiğimiz gün hazırlanan verilere karşılık, İngiltere’de işsizlik oranı 2020’de yüzde 5,1 ile yaklaşık son 5 yılın zirvesini yaşarken, koronavirüs önlemlerinin devam ettiği Avrupa Birliği’nde, yıllık enflasyon yüzde 1,2’ye yükseldi. Bu durumda Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,22 ve İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,21 artış yaşarken, Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 0,61 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,80 gerileme söz konusu.

Jerome Powell: İstihdam ve enflasyon hedefleri zaman alabilir - ParaAnaliz

Tüm Gözler Fed Lideri Jerome Powell’in Üzerinde!
Fed Lideri Jerome Powell, ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde yapacağı sunumda vekillerin sorularına cevap verecek. Sunumun dışında ABD’de yeni konut satışları ve Almanya verilerinin takip edileceğini ifade eden analistler, BIST 100 endeksinde 1.550 puanın direnç, 1.500 ve 1.470 düzeylerinin dayanak pozisyonunda olduğunu belirtti.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz