Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulan ancak arama motoru olarak tüm dünyanın ve tarayıcıların en çok girildiği site ünvanını elinde bulunduran Google zaman içerisinde dev bir şirket halini aldı. Kullanıcılara internette yaptıkları aramaya yakın seçenekleri sunmaktan ziyade işleyişini kurumsallaştırarak daha geniş bir pencere seçti. Bünyesine aldığı platformlar kadar halihazırda var oluşunu sağlayan yapılara da geliştirmelerini eklemeye devam etti. AdWords adını verdiği ve internet reklamcılığında devrim niteliğindeki hareketi sayesinde yayıncı ve site sahipleri arasında koordinasyonu sağladı. Aynı zamanda komisyon oranlarıyla da ciddi kar etti. Yine mobil cihazların deneyim oranlarını göz önünde bulundurarak atılımlarına bir kol daha kazandırıldı. Android mobil işletim sisteminin geliştirilmesi ile akıllı telefonların tek bir statüde değil farklı yapılarda olabilme şansını tanıdı. Birçok telefon üreticisi Android’i tercih ederek cihazlarını kullanıma sunuyor. Hal böyle olunca Google’ın da vazgeçilmez bir firma olduğu gözler önüne seriliyor. Teknolojik anlamda neredeyse el atmadığı alan kalmayazken şimdi de online para gönderme işlemini sunuyor. Gmail üzerinden bankadan para gönderiyormuşcasına mail gönderirken para gönderebileceksiniz. Peki bu Gmail’den para gönderme nasıl yapılır?

Mobil cüzdan adı verilen Google Wallet proje halihazırda bize online işlem şansı tanıyordu. Ancak bunun tek başına bir uygulama olarak iş yapması insanların tercih etmesine de yeterli olmadı. Bunun farkında olan geliştiriciler daha 4 yıl öncesinden Gmail web uygulamasını Wallet ile ilişkilendirmişti. Ancak bu durum mobil kullanıcılar için geçerli değildi. Android işletim sistemine sahip cihazların kullanıcıları da bugünden itibaren bağlantısı kurulan bu iki uygulama sayesinde rahatlıkla para gönderip alabilecekler.

google-wallet

Gmail’den Para Göndermek

Google Cüzdan daha yeni bir eklenti olmasına rağmen teknoloji takipçilerinden kısa süre içerisinde yoğun ilgi gördü. Özellikle de para göndermek isteyeceğiniz kişinin bir Gmail hesabının olmasına dahi gerek olmaması ne kadar kolay yapıda olduğunu gösteriyor. Dosyalarınızı e-postalarınıza ekler gibi ekler seçeneğinde size sunulan para gönderme seçeneğine tıklayarak direkt para gönderimini sağlayabiliyorsunuz. Uygulama genel olarak aynı tasarımda bırakılarak sadece Ekler kısmına birkaç alternatif eklenmiş. Tıkladığınızda sizden miktarı girmeniz veya seçmeniz ardından da gönder tuşuna basmanız isteniyor. Karşı tarafın üye olmasının gerekmediğini de tekrardan belirtmek gerekiyor.

Eski sürümde telefonunuza Wallet‘ı yükleyerek işlemleri sağlayabiliyordunuz. Entegrasyon ile beraber artık Gmail hesabınıza giriş yaptığınız taktirde senkronize çalışan sistemden basit ve hızlı yöntemle para gönderimi yapılıyor. Düzenleme sayesinde ayarlamalarda da ufak değişiklikler oldu. Ayarlardan hesabınıza gelen parayı bankanıza da gönderebiliyorsunuz. Bunu yapmak için otomatik aktarmayı onaylamanız ve banka hesap bilgilerinizi sisteme tanıtmış olmalısınız.

Online bankacılık işlemlerinde tutulabilecek bir proje olup olmadığıysa önümüzdeki dönemlerde anlaşılabilecek. Gmail para gönderme seçeneğiyle geniş kitleye hitap etmeye çalışırken teknik problemlerden kaynaklı aktarım sorunlarının yaşanabileceği de iddia ediyor. Söz konusu durumların yaşanmaması için yazılımcılar tüm tedbirleri almış olsalar da teknoloji dünyasındaki seslerin azalması ancak projenin kendisini kanıtlamasıyla gerçekleşecek.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz