Gmail şimdi bir e-posta yazmanıza ve gönderim zamanı planlamanıza izin veriyor. Daha sonra bir e-posta programlayın; seçtiğiniz tarih ve saatte çıkar. Çalışma saatleri dışındaki e-postaları yanıtlamak için özellikle uygundur.

Google bu özelliği Nisan 2019’da ekledi. E-postaların planlanması daha önce Boomerang gibi bir üçüncü taraf uzantısı gerektiriyordu . Şimdi hem Gmail’in web sitesine hem de Gmail uygulamasına dahil edildi. Bir seferde en fazla 100 planlanmış e-postaya sahip olabilirsiniz.

Masaüstünde bir e-posta zamanlama

Masaüstü tarayıcılardaki Gmail web sitesinde, e-postanızı düzenli olarak oluşturun. Normal Gönder düğmesini tıklamak yerine, Gönder düğmesinin sağındaki aşağı oku ve ardından “Göndermeyi Planla” yı tıklayın.

E-postayı ne zaman göndermek istediğinizi Gmail’e bildirin. “Yarın sabah” gibi bir saat seçebilir veya özel bir tarih ve saat belirleyebilirsiniz.

Birkaç yıl boyunca bir e-posta bile planlayabilirsiniz. Belki bundan birkaç yıl sonra geleceğinize bir mesaj göndermek istiyorsunuz! Gmail, 2068 yılına kadar olan e-postaları planlamanıza izin verir. Gmail hala yaklaşık 48 yıl içinde yaşıyorsa ve Google bu özelliğin çalışma biçimini değiştirmediyse, Gmail, e-postayı istediğiniz alıcıya göndererek, o e-posta adresinin hala olduğunu varsayarak gönderir.

İPhone veya Android’de E-posta Nasıl Zamanlanır

İPhone veya Android için Gmail uygulamasında, e-postanızı normal şekilde oluşturun. “Gönder” düğmesine basmak yerine, ekranın sağ üst köşesindeki menü düğmesine ve ardından “Gönderimi Planla” düğmesine dokunun.

Gmail’in e-postayı göndermesini istediğiniz tarihi ve saati seçin. Masaüstünde olduğu gibi, “yarın sabah” gibi bir seçenek seçebilir veya belirli bir tarih ve saat seçebilirsiniz.

Masaüstünde Zamanlanmış bir E-postayı İptal Etme

Planlanan e-postalarınızı, bilgisayarınızdaki Gmail arayüzünün sol bölmesindeki “Zamanlanmış” ı tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Durdurmak istediğiniz planlanmış e-postayı açın.

E-postayı göndermeyi iptal etmek için, e-postanın sağ üst köşesindeki “Göndermeyi İptal Et” i tıklayın.

Gmail, mesajı bir taslak haline döndürür. İçeriğini değiştirebilir ve e-postayı yeniden planlayabilir veya hemen gönderebilirsiniz. E-postayı göndermek istemiyorsanız, taslağı silebilir veya daha sonra kullanmak üzere kaydedebilirsiniz.

İPhone veya Android’de Zamanlanmış bir E-postayı İptal Etme

İPhone veya Android için Gmail uygulamasında, ekranın sol üst köşesindeki menü düğmesine ve ardından kenar çubuğu menüsünde “Zamanlanmış” düğmesine dokunun.

İptal etmek istediğiniz programlanmış e-postaya dokunun.

Masaüstünde olduğu gibi, göndermeyi iptal etmek için e-postanın sağ üst köşesindeki “Gönderimi İptal Et” düğmesine dokunun.

Gmail e-postayı taslakta geri döndürür. Taslağı atmayı seçmediğiniz sürece e-postayı kaybetmezsiniz.

Microsoft Outlook, yalnızca Outlook masaüstü programını açtığınızda zamanlanmış e-postalar gönderir. Gmail daha akıllıdır. Gmail web sitesi veya uygulamanız açık olmasa bile, seçtiğiniz e-posta mesajlarınızı seçtiğiniz zamanda gönderir.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz