Google Asistana Türkçe Desteği Geldi

Teknoloji dünyasını yakından takip eden vatandaşların uzun süredir beklemiş olduğu Google Asistan Türkçe dil desteği yazılımsal sürecin bitişi itibariyle Google asistan sistemine yüklendi. Apple kendi bünyesinde oluşturduğu ve “Siri” adını verdiği akıllı asistana benzer olarak üretilen Google Asistan, ülkemize yönelik bir dil desteği geliştirmemişti. Fakat yapılan yeni güncellemeler ve yazılımsal işlemler sonrasında asistan artık Türkçe kullanılabilmektedir. Google bu işlemi kendi resmi hesaplarından yayınlamasa da Google asistan ilk etap da sadece Android işletim sistemi bulunan telefonlarda kullanılacağı açıklandı.

Google Asistan Türkçe Öğrendi

Google asistan sistemi üzerine gelen Türkçe desteği sayesinde hava durumunu tek komut ile öğrenebilir, rehberinizde ki kişiler ile elleriniz ile değil de ağızınızdan çıkabilecek komuta göre hareket edebileceği, bunların dışından günlük olarak konuşabileceğiniz birçok konuya hakim olduğu bilinmektedir. Türkçe sesi olarak duyduğu komutlara aynı şekilde kendi Türkçe sesi ile birlikte yanıtlayan Google asistan ilk olarak Android işletim sistemi kullanan kullanıcıların deneyimleyeceği belirtildi. Android işletim sistemi tarafından denetlendikten sonra önümüzde ki günlerde iOS işletim sistemine de uygulanacağı açıklanan Google asistan sisteminin 250 aktif kullanılabilecek komutu bulunmaktadır.

Google Asistan Nasıl Kullanılır?

İlk etap da sadece Android işletim sistemine sahip olan telefonlara gelecek olan Google asistan Türkçe özelliği genellikle telefonların “home” tuşuna basıldığında aktif oluyor. Türkçe olarak kullanmanız için öncellikle Türkçe dil seçeneğini aktif hale getirdikten sonra Türkçe olarak kullanabilirsiniz. Bu özellikle Google ayarlarında yoksa Türkçe dil desteği daha gelmemiş olabilir.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz