Google’ın uzun süredir üzerinde çalıştığı üst düzey güvenli tarama teknolojisi artık kötü amaçlı yazılım içeren sitelerden korunabilmesi için Android kullanıcılarına da sunulmuş durumda. Güvenli gezinti güncellemesi ile birlikte artık Chrome tarayıcı kullanan herkesin mobil cihazlarında varsayılan olarak bu özellik açık olacak.

Güvenlik konusunda son dönemlerde çeşitli sıkıntılar yaşayan Google Chrome son olarak Flash Player’ı aktif etmeyeceğini ve Flash Player içerisinde çeşitli güvenlik açıkları olduğunu bildirmişti. Hemen ardından Android platformunda sıkıntılar yaşadığını bildiren Google yetkilileri ufak tefek güncellemeler ile bu açıkları kapatacaklarını duyurmuşlardı.

Yeni gelen güncellemeden önce Güvenli Gezinme özelliği masaüstü uygulamalarında ve Google’ın Disk Sıkıştırma özelliğinden yararlanan mobil kullanıcılar için aktif durumdaydı. Bu sebeple kullanıcıların Güvenli Gezinti özelliğini yaklaşık 2 yıldır kullandıklarını söyleyebiliriz.

Google Neden Bu Kadar Uzun Süre Bekledi?

Ancak Google bu özelliği aktif etmek için uzun bir süre boyunca bekledi. Google’ın yaptığı açıklamalara göre masaüstü uygulamasında internet sayfalarını gezerken zararlı içeriklere sahip olan sitelere yakalanmak daha yüksek bir risk taşıyor. Google’ın Disk Sıkıştırma özelliğini kullanmakta olan mobil cihazlarda da güvenli olmayan gezintiler yapılırken istekler yine Google Servisleri tarafından ulaştırılıyor. Böylelikle Google filtrelerini rahat bir şekilde kontrol altında tutabiliyordu.

google-chrome

Mobil uygulamalar tasarlanırken enerji tüketimi de işin içine dahil edildiği için bu konuda Google aceleci davranmamak istediklerini belirtti. Bu yüzden saldırıları detaylı bir şekilde incelediklerini ve zamanında Güvenli Gezinme özelliğini aktif etmek istediklerini de sözlerine eklediler.

Android için Google Chrome indir

[appbox googleplay com.android.chrome]

Kaynak: androidauthority

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz