Pek çok PC kullanıcısı Google Chrome’u birincil İnternet tarayıcısı olarak tercih eder. Ancak, birçoğu bu programın ses çalmadığı zamanlar olduğunu bildirdi. Bu sorun, özellikle diğer tüm uygulamalarınızın sesinin olduğunu fark ettiğinizde sinir bozucu olabilir. Genel olarak, Chrome’da ses çıkarmamanın en kolay yolu, tüm Windows 10 sistemiyle birlikte tarayıcıyı yeniden başlatmaktır. Ancak, bu çözüm her zaman iyi sonuçlar getirmez.

Bu size geldiğinde paniklemeniz gerekmez. Chrome tarayıcısından gelen sesleri nasıl düzeltmeyeceğinizi öğrenmek istiyorsanız, bu makaledeki çözümleri bulacaksınız. Sesle ilgili sorunlarınızı çözmek için farklı yollar bir araya getirdik. Bu yüzden, onları denemek ve hangisinin sizin için işe yaradığını kontrol etmeniz en iyisidir.

Çözümlerimizi denemeden önce, neden bazılarını tarayıcınızdan ses duymadığınızı kontrol etmek isteyebilirsiniz. İlk önce yapmanız gereken bazı şeyler:

Bilgisayarınızın sesinin kapalı olmadığından emin olun. Web uygulamasında bir ses seviyesi kontrolü bulursanız, sesin de duyulabilir olduğundan emin olun.
Sesin Firefox ve Explorer gibi diğer İnternet tarayıcılarında düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Masaüstü uygulamalarından ses gelip gelmediğini de iki kez kontrol edebilirsiniz.

Bilgisayarınızdaki diğer masaüstü uygulamalarından veya tarayıcılardan ses gelmiyorsa, sorun Chrome’dan kaynaklanmadı. Ayrıca, bu makalede yer alan çözümlerden bazıları sizin için geçerli olmayabilir. Öte yandan, Chrome’un sorunlu sesi olan tek kişi olduğunu tespit edebiliyorsanız, aşağıdaki çözümlerimizi denemekten çekinmeyin.

Yöntem 1: Ses sürücünüzü güncelleştiriliyor

Bilgisayarınızın sesiyle ilgili bir sorun olduğunda, denemeniz gereken ilk çözümlerden biri ses sürücünüzü güncellemektir. Bununla birlikte, Windows 10 sisteminiz için en yeni ve uyumlu sürücü sürümlerine sahip olmanız şarttır. Bu, uygulamalarınızın ve donanımınızın sorunsuz çalışmasını sağlar.

Sürücülerinizi güncellemenin iki yolu vardır: manuel veya otomatik olarak Auslogics Sürücü Güncelleyicisini kullanma. Manuel olarak yapmayı seçmeden önce, sürecin çok zaman ve emek harcayabileceğini bilmelisiniz. Üreticinin web sitesine gitmeniz ve sürücünüzün sisteminizle de uyumlu olan en son sürümünü bulmanız gerekir. Yanlış sürümü yüklerseniz, PC’niz için daha fazla soruna neden olabilirsiniz.

Bu nedenle, Auslogics Driver Updater gibi güvenilir bir program kullanarak süreci otomatikleştirmenizi öneririz . Tek yapmanız gereken bir düğmeye tıklamanız ve aracın sisteminizi otomatik olarak taramasını ve bilgisayarınız için doğru sürücüleri aramasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde, Chrome’da ses çıkarmaya çalışırken hata yapma riskiniz olmaz.

Yöntem 2: Sesi denetlemek için ses karıştırıcısını kullanma

Windows 10, belirli uygulamalar için ses seviyesini ayarlamanıza izin veren bir özelliğe sahiptir. Chrome’dan farklı uygulamalardan gelen sesleri duyarsanız, tarayıcınızın sesini kapatmanız mümkündür. Aşağıdaki adımları izleyerek bunu düzeltebilirsiniz:

 • Görev çubuğunuzun sağ alt kısmına gidin ve Ses simgesine sağ tıklayın.
 • Hacim Karıştırıcısını Aç’ı seçin.
 • Chrome’un ses kaydırıcısını duyulabilir bir seviyeye taşıyın.

 

Not: Chrome’un ses denetleyicisini göremiyorsanız, tarayıcınızdan ses çalmayı denemelisiniz.

Sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol etmek için Chrome’u yeniden başlatın ve üzerinde bir miktar ses veya video oynatın.

Yöntem 3: Tarayıcı tanımlama bilgilerinizi ve önbelleğinizi temizleme

Çerezler ve önbellek, web sayfalarının yükleme hızını artıran geçici dosyalardır. Ancak, zamanla, tarayıcınız onları çok fazla toplar. Sonuç olarak, Chrome, geçici verilerle aşırı yüklenerek ses eksikliği gibi çeşitli sorunlara neden oluyor. Bu nedenle, tarayıcınızın önbelleğini ve çerezlerini temizlemek en iyisidir. Bunu, aşağıdaki talimatları izleyerek yapabilirsiniz:

 • Chrome’u başlatın.
 • Tarayıcının sağ üst kısmına gidin ve Google Chrome’u Özelleştir ve Kontrol Et’i tıklayın.
 • Bu, adres çubuğuna yakın üç dikey çizgi olmalıdır.
 • Listeden Diğer Araçlar’ı seçin ve ardından Tarama Verilerini Temizle’yi tıklayın.
 • Kaldırmak istediğiniz veriler için bir zaman aralığı seçin.

 • Verileri Temizle’yi tıklayın.

Yöntem 4: Web sayfasının sessiz olmadığından emin olma

Ziyaret ettiğiniz sayfadaki sesin kapalı olması da mümkündür. Bunu aşağıdaki adımlarla düzeltebilirsiniz:

 • Klavyenizdeki Windows Key + R tuşlarına basın.
 • “İnetcpl.cpl” (tırnak işaretleri olmadan) yazın ve ardından Enter tuşuna basın.
 • Gelişmiş sekmesine gidin.
 • Multimedya bölümüne ulaşana kadar aşağı kaydırın.
 • ‘Web sayfalarında ses çal’ seçeneğinin yanındaki kutunun seçili olduğundan emin

 • Uygula ve Tamam’ı tıklatarak değişiklikleri kaydedin.
 • Chrome’u yeniden başlatın ve web uygulamalarından ses gelip gelmediğini kontrol edin.

 

Yöntem 5: Uzantıları devre dışı bırakma

Uzantılar, kullanıcılara Chrome’da daha iyi bir tarama deneyimi sunar. Örneğin, reklamların ziyaret ettiğiniz web sayfalarına gömülmesini önlemek istediğinizde, AdBlock uygulamasını yükleyebilirsiniz. Diğer taraftan, bu uzantılar tarayıcınıza engel olabilir ve ses sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle, Chrome’daki ses sorunlarını düzeltmek istiyorsanız uzantılarınızı devre dışı bırakmanız önerilir. Aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir:

 • Chrome tarayıcınızı açın.
 • Google Chrome’u Özelleştir ve Kontrol Et’i tıklayın. Bu seçeneğe adres çubuğundaki üç dikey noktaya tıklayarak erişebilirsiniz.
 • Diğer Araçlar’ı seçip ardından Uzantılar’ı tıklayın.
 • Tarayıcınızda yüklü olan tüm uzantıları devre dışı bırakın.
 • Tarayıcınızı yeniden başlatın ve ses sorununun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Ayrıca sorunlu uzantıyı yalıtmayı da deneyebilirsiniz. Ses sorunlarından hangisinin sorumlu olduğunu bulana kadar uzantıları birer birer etkinleştirebilirsiniz.

Problemi yöntemlerimizi kullanarak çözebildiniz mi?

Kaynak : Mobil131 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz