Google artık masaüstünden daha çok mobil sayfa dizine ekliyor!

Google bir sayfayı dizine eklediğinde, aslında kamu tüketimine ne kadar hazır olduğuna ve arama sonuçlarında hangi koşullar altında görüneceğine karar verir. Dünya, tarama alışkanlıklarını masaüstü bilgisayardan mobil cihazlara geçiş hızıyla değiştirmeye devam ederken, Google, endekslenmesini eğilime uyarlamada önemli bir dönüm noktasına ulaştı.

Google’ın blogunda, arama devi, artık arama sonuçlarında “mobil-ilk” temelde görünen tüm sayfaların yarısından fazlasını dizine eklediğini duyurdu. Bu, aramalarında sıralanan web sitelerinin çoğunluğunun, masaüstünden ziyade sayfanın mobil içeriğine göre oraya ulaşacağı anlamına gelir.

Mobil tarama popülaritesi masaüstünden geçtiğinde 2016’da bir proje olarak mobil ilk indeksleme başladı, ancak 2018’in başlarına kadar nihayet test ettiği değişiklikleri uygulamaya başladı.

Google, arama sonuçlarını, bağlantıyı tıkladıklarında daha fazla kişinin göreceği sayfalara dayanarak sıralamaya koyulduğunu gördü.

Bazı sitelerin masaüstünde sundukları tekliflerin büyük ölçüde farklı mobil sürümleri olduğunu düşünürsek, mobil cihazlarda gezinen kullanıcılar, masaüstü dizin oluşturmaları nedeniyle bu siteleri arama sonuçlarının üst kısmında görmeye devam ediyor ve sonuçta yanıltıcı sonuçlar ortaya çıkıyor.

Sayfam nasıl dizine eklenir?

Neyse ki, bu arka planda sessizce gerçekleşen bir işlem değildir. Google, sitenin mobil dizine ilk dizine geçirilmesinden sonra herhangi bir site sahibini Search Console‘daki bir iletiyle bilgilendirir.

Bu mesajı görüp görmediğinizden emin değilseniz, sitenizin URL Denetleme Aracı kullanılarak nasıl dizine eklendiğini kontrol edebilirsiniz. Taşıma gerçekleştiyse “Googlebot akıllı telefon” tarafından tarandığını ve en son ne zaman gerçekleşeceğini belirtecektir.

Google, “sitenizde duyarlı tasarım teknikleri kullanıyorsa, tümüyle ayarlanmış olmanız gerekir” ifadesini kullanmaktadır. Ancak, sitenin geçiş yapmasına yardımcı olmak için ele alabileceğiniz başka sorunlar da vardır:

* Sitenizin mobil sürümünde yapısal veriler kullandığınızdan emin olun
* Mobil sayfalardaki resimler için alt metni ekle

Google’ın, sayfa endeksinin ilk yarısını mobil cihazlara taşıdığı oran göz önünde bulundurulduğunda, bitiş çizgisine yaklaşıncaya kadar uzun sürmeyecek.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz