Google’ın kısa süre önce katılmış olduğu yeni güvenlik standardından vazgeçmediği şifreler, büyük sorunlar oluşturabilir.

Daha fazla gelişmiş bir güvenlik standartları arayışına giren Android kullanıcıları bundan böyle daha rahat edebilirler. FIDO Birliği, Google’un işletim sisteminin artık FIDO’ sertifikalı olduğunu ifade etti.  Android 7 ve üzeri olan cihazlarda tüm kullanıcılar parmak izi sensörü olması halinde daha fazla gelişmiş bir güvenlik önlemi alabiliyor. FIDO2 bakımından Android cihazlarda şifresiz ve güvenli oturum açmak için destek yer alıyor.

FIDO 2 güvenliği ön plana taşıyor!

Geliştiricilere göre FIDO çok güçlü bir doğrulama sistemini Android platformuna getiriyor. Bu sisteme internet siteleri ve Android uygulamalarına basit bir süreç arayüzü (API) ile güvenlik sağlanacak. Google’ın ürün yöneticisi Christiaan Brand ise bir duyuru yaparak şu ifadeleri kullandı:

Google, çok uzun bir zamandır FIDO Birliği ile W3C ile beraber bir uygulamaya giriş yapmak için gereken parolaları çok güvenli bir şekilde geri bırakmayı sağlayan FIDO2 protokollerini varsayılan haline getirmek istiyordu. Şimdi ise Android platformu için FIDO 2 sertifikasyonunun tamamlandığı belirtildi. Bu bakımdan hazırda yer alan ve yeni cihazlar için çok kullanışlı biyometrik güvenlik önlemleri geliştirilmeye devam ediliyor.

İleride web sayfaları parolasız olacak!

FIDO2, hazırda yer alan internet tarayıcıları Chrome, Mozilla Firefox ve Edge tarafından desteklenmekte. Ayrıca Apple‘ın safarisinde bile mevcut durumda. FIDO2, ile çok basit ve güvenilir bir şekilde oturum açma işlemleri sağlanacak. FIDO Birliği’nin yönetici direktörü olan Brett McDowell, FIDO2’nin çok fazla yaygın kullanımının geliştiricilerden web sayfalarını parolasız olarak artık tasarlayabileceklerini dile getirdi.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz