Geçmişimizdeki bizleri fazlaca uğraştıran eylemlerden artık kurtuluyoruz. Günlük hayatımızdaki pratik çözümler kimi zaman yardımımıza koşsa da yeni icatlardan faydalanmadan olmaz. Zira herkesin değerlendirip kullandığı ürünleri tercih etmiyorsak çağın da gerisinde kalabiliriz. Teknoloji de tam olarak kullanmadığınız taktirde çağın gerisinde kalabileceğiniz yegane alanlardan. Sadece popüler hale gelmiş cihazlardan değil tüm derinliğiyle teknolojiden bahsediyoruz. Bilgisayar sistemler, yazılım sistemleri artık bütün elektronik yapılarda az veya çok yer alıyor. Manuel, monolog düzenlerdense artık otomatik, dijital yapılarla birlikte bizlere sunuluyor. Halihazırda bilgisayarlar ve telefonlar için de elbette yaşanan gelişim insanları cezbediyor. Teknoloji marketlere gittiğinizde çok farklı segmentlerde istediğiniz etiket fiyatında ürün bulabilmek mümkün. Öyle yoğun bir kullanıcı değilim ama nimetlerinden de yararlanmak istiyorum diyorsanız daha uygun fiyatlarda öneriler bulabilirsiniz. Örneğin eskiden aradığımız adresi bulabilmek için saatler harcıyorduk. Hatta bulunduğumuz coğrafya içerisindeki bir noktaya ulaşmak bile zorlaşıyordu. Ancak GPS, harita uygulamalar tüm dünyayı tarayıp sistemine aktarınca cihazlarımızdan ulaşmamız kolaylaştı. Bu bağlamda son dönemlerde işimizi en iyi gören ise Google Haritalar oldu.

Arama motoru olarak yola başlayan ve sonrasında Amerika Birleşik Devletleri merkezli uluslararası çapta hizmet veren Google, hizmetlerine de neredeyse internetin, yazılımın, bilgisayarın her alanında devam ediyor. Kullandığımız Android mobil platformundan tutun da akıllı telefonlara, saatlere dek geniş yapıda üretim sunuyor. Zaten internetteki YouTube, AdSense, AdWords hizmetlerini bilmeyeniniz yoktur. Muhtemelen saydıklarımızdan birçoğunu kullanıyorsunuzdur ve kalitesinden de eminsinizdir. Bazıları firmanın tekele dönüştüğünü düşünse de rakipleri ve benzerleri arasında performansıyla öne çıktığını söyleyebiliriz. Diğerlerine başvurduğunuzda her katmanda sizi sıkıntılı günler bekleyecektir. Google Haritalar da hem masaüstü, dizüstü bilgisayarlarda hem de tabletlerde ve akıllı telefonlarda hizmet verdiği bir uygulama. İstediğiniz yeri, adresi arayarak bulunduğunuz yere göre bir kilometre alabiliyor, adrese doğru yölendirilebiliyorsunuz. Peki düzenli şekilde kullandığınız bu yazılımda geçmişi silmek ve temizlemek istediğinizde ne yapacaksınız? Önceden gittiğiniz veya arattığınız yerleri kimsenin bilmesini istemiyorsanız temizlik işlemine hemen başlamalısınız.

Google Haritalar’da Geçmişi Temizlemek

Geçmişi temizleme ve silme neredeyse tüm uygulamalarda, sitelerde var. Özellikle yoğun biçimde kullanıyorsak muhtemelen ciddi oranda bir hareket geçmişimiz vardır. Çevremizdekilerin de hesaplara, yazılımlara girmesi durumunda ne yaptığımızı görmek istemiyorsak temizlik işlemini yapmamız gerekiyor. Google Haritalar özelinde geçmişi temizleme işlemini sizlerle anlatıyoruz.

1. Yazılımı açarak sol üstteki üç çizgiye tıklayıp menüye girin. Zaman çizelgesi seçildikten sonra gün, saat şeklinde gidilen rota gözükecektir. Mini haritayla beraber gittiğiniz yerlere çizilerek gösterilecektir.2. Duraklardan birisine tıklayıp yeni menüdeki düzenle komutunu veya zamanı, tam yerini değiştirin.

google-haritalar-gecmisi-silme

3. Tamamen silme ve temizleme yapmayı, kimsenin beni izlemesini istemiyorum diyorsanız da tekrardan sağ üstteki üç noktalı menüyü açıp ayarlara ulaşın.

google-haritalar-gecmisi-temizleme

4. Pencereden konum geçmişi seçeneğini kapatarak sil satırına da onay verin.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz