Google arama motorunda Consol Noindex hatası genellikle wordpress alt yapısına sahip olan sitelerde ortaya çıkmaktadır. Çıkan bu hatanın nedeninden bahsedecek olursak; ‘xml site haritası’ eklenti kullanan sitelerde sonuç olarak bu hata kendini belli eder.

Eğer siz de bu hata ile karşılaştıysanız yani xml eklentisine sahipseniz siteniz size domainadi.com/sitemap.xml olarak görünecektir. Google tarafından bu link tek link olarak görünüyor. Aynı zamanda eklenti dosyaları da noindex etiketi ile index alınmamaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz sorunlara karşı bu yazımızda sizlere gönderilmiş olan noindex hatasının çözümü konusunda yardımcı olacağız. Eğer siz de bu konuda sorun yaşıyorsanız aşağıda olan adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

URL Noindex İşaret Hatası Çözümü

İlk olarak admin panele giriş yaparak ayarlar kısmına gelip, site haritası oluşturma sekmesinden ayarları yapılandırmamız gerekiyor. Bizler Xmp-sitemap ayarlarını kullanıyoruz ve bu bakımdan bu yoldan anlatımı gerçekleştireceğiz. Sizlerde görselde yer alan kutucuğu tik olarak devre dışı bırakınız. Daha sonra onay kutusunda yer alan tiki silerek, “include sitemap in html format” kısmındaki ayarı kaldırın ve kaydedin.


NOİNDEX İŞARETLİ SORUNU ÇÖZÜMÜ

Google search consolda oluşan bu hatayı çözmek için sistemde yer alan dosyalara erişim sağlamanız gerekiyor. Bunun için FTP bağlantısı şart. Filezilla gibi bir program ile bu yolu takip ediniz; “public_html/wp-content/plugins” daha sonra xml harita eklentisi olan kısımda eklentinin sitemap. xls dosyasını düzenlememiz gerekiyor. Bunu da notepad+ veya diğer programlar ile yapabilirsiniz.

<meta name=”robots” content=”noindex,follow” /> bu etiketi bulun ve bununla değiştirin <meta name=”robots” content=”follow” />

Hepsi bu kadar…

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz