Google ve Apple tarafından korona virüsüne karşı hamle geldi. Dünya genelinde bulunan virüsün şu an için tedavisi bulunamadı. Apple ve Google’da ortak uygulama geliştirme konusunda işbirliği yaptı. İki dev şirketin ortak olarak yapacakları çalışma ise, korona virüsü bulaşan kişilerle temasa geçilip geçilmediği tespit edilecek bir uygulama geliştirilecek.

Dünya genelinde bulunan virüs birçok iş yerlerinin, şirketlerin, mağazaların, avmlerin kapanmasına neden oldu. Hayatı durma noktasına getiren virüsü bir an önce yenmek için tüm dünya mücadele ediyor. Bu mücadele için teknoloji şirketleri de devreye girdi. Google ve Apple tarafından korona virüs mücadelesi için, testi pozitif çıkan kişilerin mesafe konusunda ortak olarak bir sistem geliştirdikleri ortaya çıktı.


Geliştirilen teknoloji Bluetooth üzerine ve kullanıcılara bir Korona virüs hastasının temasta bulunması sonucu akıllı telefonunuza uyarı şeklinde bildirim gelecektir. Apple ve Google tarafından geliştirilecek olan sistemde temas, takip, izleme sistemi üzerinden GPS konum verileri ya da bireyin kişisel bilgileri kayıt altına alınmayacaktır. Son olarak şirket tarafından yapılan açıklamayı sizlerle paylaşalım.

“Apple ve Google olarak, bu sürecin iş birliği içinde dünyanın en acil sorunlarından birini çözmemiz için hiç olmadığı kadar önemli bir dönem olduğunu düşünüyoruz. Geliştiriciler, devletler ve kamu sağlığı tedarikçileri ile yakın bir iş birliği içinde çalışıp teknolojinin gücünden yararlanarak tüm dünyada Covid-19’un yayılmasını yavaşlatmayı ve günlük yaşamda normale dönüşü hızlandırmayı umuyoruz. Bu çalışmada gizlilik, şeffaflık ve kullanıcının izni büyük önem taşıyor ve ilgili paydaşlara danışarak bu işlevleri geliştirmek için sabırsızlanıyoruz. İlgililerin analiz edebilmesi için çalışmalarımız hakkındaki bilgileri açık bir şekilde yayınlayacağız”

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz