Dünyayı saran korona virüsüne karşı iki teknoloji devi olan Google ve Apple bir araya geldi. Daha önceki haberimizde Google ve Apple’ın ortak çalışmaya girdiklerinden bahsetmiştik. Korona virüsüne karşı herkes seferber oldu ve bu listeye Google, Apple’da dahil oldu. İki dev şirket Korona virüsünün erken tespiti için uyaran bir sistem geliştirecek.

Yeni uygulama Bluetooth Low Energy (BLE) ve sağlık örgütü tarafından da onaylandı. Uygulama sayesinde veri paylaşımları gerçekleşecek. Gelecek uygulamanın işleyişinin nasıl olacağı ise büyük merak konusu olarak ortaya çıktı. Bluetooth’un cihaz bulma ve izleme amacı ile kullanacağı temel teknoloji Bluetooth LE, yakınlık profili ile karşımıza çıkacak.


Bluetooth radyo sinyali üzerinden bir kişinin ne kadar uzakta olduğu tahmin edilebilecek. Bluetooth LE menzil sınırlamaları, daha çok virüse maruz kalma bakımında uyarısını gerçekleştirmesi oldukça avantajı olacak. Aynı zamanda QR kodlarından daha da iyi bir çözüm sunduğunu belirtebiliriz. Barkod ya da QR kod teknolojisinde daha da iyi bir çözüme kavuşacak.

Uzaklık sayesinde virüsün yayılması biraz daha önlenecektir. Korona virüsün şu an için tedavisi bulunmadı ve tedavisi bulunana kadar yayılmaması için ne yapmamız gerektiği konusunda bilgi sahibi olmamız gerekiyor. Kullanacağımız bu teknoloji de, virüse karşı biraz da olsa bizi uzaklaştıracak. Sinyal gücü ile bu konuda uyarı alacağız. Bu konu üzerinden soru ve görüşlerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz