Hepimizin bildiği gibi Google fotoğraflar ve videoların depolandığı bir servis olarak hizmet veriyor. Akıllı telefon piyasında da yerini alan Google, yeni iPhone modellerini inceleme altına aldı. Google tarafından geliştirilen Pixel cihazların en yenisi tanıtıldı. Tanıtılan Pixel 4 modeli almak isteyen kullanıcıların karşısına bir kez daha orijinal kalite eşliğinde ücretsiz bir yedekleme alanı sunulmadığı için bu durum Pixel 4 kullanıcılarını üzdü.

Kısa bir süre önce Reddit’te ortaya çıkan bir haber kullanıcıların morelini bozdu. Takma adı ‘stephenvsawyer’ olan bir üye tarafından yeni iPhone modellerinin sınır olmadan Google Fotoğraf yedekleme servisinden yararlanabildiğini gösterdi. Reddit üyesi bu kişi yeni iPhone cihazlarının bu hatadan HEIC formatı sayesinde faydalandığını açıkladı. Bu format ise Google’ın JPEG formatından daha da az yer kaplıyor. Aynı zamanda daha verimli bir görüntü sunduğunu da belirtelim.

Google tarafından bu konu üzerine yorum yaptı ve böyle bir haksızlığın ortadan kaldırılacağını belirtti. HEIC formatına sahip olan iOS kullanıcıları, fotoğrafların sıkıştırılma aşamasını atlayabiliyor. iPhone kullanıcıları bu sebepten dolayı Google fotoğraflar alanına bir ücret ödemeden istedikleri kadar kullanabiliyorlar. HEIC formatında olan görseller, herhangi bir sıkıştırma işleminden sorumlu tutulmaz.

Bir kullanıcı tarafından Google Fotoğraflar istenilen yüksek kalitede fotoğraf saklayabilir ve orjinal kalite sınıfında bulunan fotoğraflar için 15 GB depolama alanı sınırı mevcuttur. iOS 11 ile gelen HEIC dosyası da Google’ın vaktini çalmaya devam ediyor.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz