Google dünyanın hava kalitesini ölçüyor!

Teknoloji devi Google’ın hayatı kolaylaştıran çeşitli ürün ve hizmetleri olmasına rağmen, Haritalar uygulaması kesinlikle hayatımızı çok daha kolaylaştırdı. Bununla birlikte, Kaliforniya merkezli şirket şimdi işleri düzene sokmak istiyor. Digital Trends tarafından yayınlanan bir rapora göre; Google, dünyanın hava kalitesinin ne kadar iyi veya kötü olduğunu haritalama işlemi üzerinde çalışıyor.

Raporda, Google’ın, caddelerde devriye gezen ve fotoğraf çeken, kamera donanımlı araçlardan oluşan bir filosu olan “Sokak Görünümü Arabaları” adı verilen bir ağı var. Bununla birlikte, bu arabalar aynı zamanda hava kalitesini de ölçüyor ve Dijital Trendler uyarınca, “Google, sadece farklı şehirlerde veya farklı mahallelerde değil, aynı zamanda tek tek blokların veya sokakların“ aşırı yerel ”seviyesinde de bir hava kalitesi haritası oluşturuyor .”

Proje şimdi uluslararası hale geldi ve Google Project Air View olarak biliniyor. ABD’de New York gibi şehirlerle ve Kaliforniya eyaletinde başladı. Şimdi Londra, Hollanda ve Kopenhag’da çalışmalarını sürdürüyor. Rapor, Google’ın Google Earth Outreach adlı bir programın yöneticisi olan Karin Tuxen-Bettman’dan, “Hava kalitesi ölçümü zor bir alan olduğu için çok yavaş gittik. Doğru yaptığımızdan emin olmak istedik” dedi.

Google Project Air View Nasıl Çalışır?

Sokak Görünümü arabalarıyla hava kalitesi çoklu okumalar alma yeteneğine sahip sensörler ile donatılmıştır. Bu numuneler, Dijital Trend raporuna göre, otomobilin ön tamponuna takılan bir emme borusundan toplanır. Numuneler daha sonra arabanın bagajına yerleştirilen bir analiz ünitesine filtre edilir. Veriler toplandıktan sonra, şirketin gün geçtikçe artan ayrıntılı bir haritaya göre analiz edip entegre ettiği Google Cloud‘a gönderilir.

Google, Hava Görünümü Projesini genişletiyor ve bu yıl daha fazla şehre ulaşmak için 50 Sokak Görünümü aracı daha piyasaya sürülecek. Tuxen-Bettman, Digital Trends’e, diğer şirketlerin de teknolojiyi benimseyebileceğini söyledi. “Gelecekte bunu yapan sadece biz olmayacağız” dedi. Pek çok farklı filo var: “teslim filoları, atık yönetimi filoları”. ”Teknolojiyi dağıtabilir ve sürdürülebilirliğe yardımcı olabilir” dedi.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz