Rekabet Kurumu’nun kısa süre önce Google’a kesmiş olduğu ceza üzerine ülkemizde satılması beklenen Android cihazlarda artık Google’un kendi uygulama lisanslarını iptal ettiği belirtildi. Bu bakımdan Youtube, Gmail ve Google Play gibi birçok uygulama yeni telefonlarda kullanılmayacak. Türkiye ve Google arasında yaşanan gerginliğin detayları haberimizde…

Rekabet Kurumu, ABD’li Google‘a haksız rekabetten dolayı bir ceza kesti ve Google’ın iş ortaklarına mektup gönderdiği ortaya çıktı. Google servisleri için gerekli olan lisanslar verilmeyecek. Son haberlere göre Rekabet Kurulu: Google’a rekabete aykırı davranmaktan 7 Aralık gününden itibaren yaptırım kararı aldı.

Türkiye’den neden ceza aldı!

Haberlere göre kurulun hazırladığı bilgi notunda  “android cihaz üreticileri ile yapılan mobil uygulama dağıtım sözleşmelerinde yer alan Google arama motorunun ana ekranda konumlandırılması, Google Webview bileşeninin tek bileşen olarak atanmasına yönelik uygulamalar ile gelir paylaşım sözleşmelerinde yer verilen ve Google arama motorunun cihazlarda münhasıran yüklenmesini temin eden hükümler yoluyla, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesinin ihlal edildiği” saptandı.

Google’ın Youtube, Google Play ve Gmail gibi uygulamaları olmayacak!

Google, Rekabet Kurulu’nun kararından sonra Türkiye’deki ortaklarına mektup gönderdi. 12 Aralık 2019‘dan sonra ülkemizde satılan Android telefonlarda Google uygulama lisanslarını iptal ettiğini açıkladı. Bunlara ek olarak yeni telefonlara da lisans vermeyeceğini dile getirdi.

Google’ın servis lisanslarını iptal etmesi elbette bu uygulamaları kullanamayacağınız anlamına gelmiyor.

Şu an aktif Android cihazlara ne olacak?

12 Aralık sonrasında satılacak cihazları ele aldıkları için daha önceki cihazlar bu durumdan etkilenmeyecek.

Açık konuşmak gerekirse şuan piyasada yer alan her 10 telefondan 8’i Android olarak karşımıza çıkıyor. Bakalım Google ile kurum arasında ilerleyen günlerde bir anlaşma olacak mı? Bekleyip göreceğiz.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz