Geleceğin Havacılık Güvenliği Çözümleri

Havaalanlarındaki güvenlik kontrollerini hızlandırabilecek ve geliştirebilecek teknoloji Londra’daki bir vitrin etkinliğinde endüstri uzmanlarına gösteriliyor.

Yenilikler arasında, insanlar güvenlik sırasında sıraya girerken ayakkabılara gizlenmiş patlayıcıları tespit edebilen bir ped bulunur.

Gösteri, hükümetin gelecek vaat eden fikirlere milyonlarca pound yatırım yapan Geleceğin Havacılık Güvenliği Çözümleri (Fass) planının bir parçası.

Ancak, yenilikler çoğunlukla hala prototip aşamasındadır.

Scanna adlı bir şirket tarafından geliştirilen ayakkabı tarayıcı, ayakkabıları ve ne içerdiklerini analiz etmek için bir dizi elektrot ızgarası kullanır.

Makine bir çift ayakkabının içinde olmaması gereken bir şey tespit ettiğinde, personeli müdahale etmeleri için uyarır.

Çalışması sadece birkaç saniye sürdüğü için, şirket tam vücut tarayıcılarıyla entegre olabileceğini umuyor, böylece yolcuların ayakkabılarını havaalanından çıkarmaları gerekmiyor.

Güvenlik kuyruğunda beklerken yolcular üzerinde bile kullanılabilir. Şirket, teknolojiyi 2019’un sonundan önce denemeyi umuyor.

Derin cepler

Bir başka şirket olan Sequestim de cep telefonları ve cüzdanlar gibi ceket ve eşyaları çıkarmanın zorluğunu ortadan kaldırmayı umuyor.

Yapay zekayı, havaalanlarında zaten kullanılan milimetre dalga vücut tarayıcılarının daha hassas bir sürümü ile birleştirmek için çalışıyor.

Yolcuların paltolarını tam cepleriyle giyen tarayıcılarından geçmelerini ve gizli tehditleri belirlemeyi umuyor.

Şirket, sensörünü -273C’ye (-459F) soğutmanın etkinliğini artırdığını ve yolcuların 8m (26ft) mesafeden taranmasına izin verdiğini söylüyor.

Soğutma bir bedeli olsa da, havalimanı yolcuları daha hızlı bir şekilde işlemden geçirerek parasını ödediğini görebilir.

Şirket, yapay zekasının yolcuların eşyalarını ceplerinde bırakmalarına izin vereceğini, çünkü sistemin “neyin normal göründüğünü” öğreneceğini ve şüpheli eşyaları işaretleyebileceğini söyledi.

Sequestim’in genel müdürü Rob Spurrett, “Patlamaya karşı ihtiyacı ortadan kaldırmayacak, ancak tarayıcılardan geçen patlayıcı sayısını azaltarak süreci hızlandıracak” dedi.

Derin öğrenme

Durham Üniversitesi’nden araştırmacılar, güvenlik kontrolleri sırasında yolcularının elektronik ve sıvıları kabin çantalarından çıkarma gereksinimini ortadan kaldıracağını umuyorlar.

Havaalanının X-ışını tarayıcılarından gelen görüntüleri analiz edebilecek ve doğru görünmeyen her şeyi tanımlayabilen yapay zeka geliştiriyorlar.

Böyle bir sistem, örneğin tipik bir dizüstü bilgisayarın neye benzediğini öğrenir ve daha önce hiç görmediği malzemeleri içerecek şekilde değiştirilip değiştirilmediğini anlardı.

Bu arada, Cambridge Üniversitesi’ndeki araştırmacılar havaalanı güvenlik personelini eğitmenin en iyi yolunu arıyorlar.

İnsanları X-ışını görüntülerinde yasaklanmış maddeleri tespit etmeleri için eğitmenin karşı sezgisel olabileceğini öne sürüyorlar, çünkü en şiddetli tehdit aynı zamanda en az meydana gelen görüntülerdir.

Araştırmaları, hangi personelin görmezden gelebileceklerini daha başarılı bir tehdit tespitine yol açabileceğini gösteriyor.

Gelecek hedefler

University College London tarafından vitrine getirilen fikirlerden biri, hangi malzemenin yapıldığı konusunda araştırma yapabilen portatif bir güvenlik tarayıcısıydı.

Teknolojinin önümüzdeki beş yıl içinde geliştirilebileceğini umuyor, böylece tarayıcı, çantaların içine gizlenmiş olsalar bile, X-ışınlarına ihtiyaç duyulmadan yasaklanmış ürünleri güvenilir bir şekilde bulabiliyor.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz