The High Efficiency Image Format (Yüksek Verimli Görüntü Biçimi – HEIF, HEIC), Apple’ın iPhone modellerinde kullanılan ve beraberinde Google’ın Android P’sinde de yer almakta. Aslında JPEG için alternatif olmakta. .HEIC dosya uzantısını görmeniz mümkündür.

HEIF Nedir?

HEIF formatı aslında JPEG standardında daha küçük boyut ve daha net çözünürlük sunmaktadır. Kısacası HEIC JPEG’den daha iyidir diyebiliriz. HEIF çok daha gelişmiş bir sıkıştırma yöntemi olup HEVC yada H.265 olarak ta yüksek sıkıştırma formatı olarak karşımıza çıkıyor.

Aslında bu biçim Apple’ın iPhone’larında iOS 11 ile kullanıcıya yönelik bir çıkış oldu. Moving Picture Experts Group MPEG standartlarına dayanmakta. Android P’ye de elbette gelecek. MPEG ile Apple’a göre HEIF görüntüler JPEG resim dosyasının yarısı kadar oluyor. HEIF’in 16 bit rengindeki rengi JPEG’in 8 bitlik rengine göre oldukça ciddi bir yükseltmedir.

HEIF görüntülerde aslında kırpma ve döndürme gibi birçok düzenleme uygulanabiliyor. Daha sonra düzenlemeyi de geri alabiliyorsunuz.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz