Akıllı telefonların yaygınlaşmasından sonra bu cihazlar için geliştirilen uygulamaların sayısı da bir hayli arttı. Günlük yaşamın içerisinde kullanıcıların pek çok ihtiyacını gideren cihazlar çeşitli fonksiyon ve uygulamalarla işlemleri rahatlıkla halledebiliyor. Özellikler bir yerden bir yere ulaşmak adına kullanılan uygulamalar kullanıcılar tarafından rağbet görüyor. Bu konuda geliştirilen harita uygulamaları telefonların vazgeçilmezi.

Android işletim sisteminin en güçlü taraflarından biri de Google Haritalar. Teknoloji devi Samsung, Google Haritalar’a alternatif bir çözümü tercihe yönelmeyi seçerek Nokia imzalı Here harita uygulamasını kendi cihazlarına getiriyor.

Kısa süre önce duyurulan Samsung Gear S akıllı saati Ekim ayında teknoloji pazarlarına giriş yaptığında Android platformu için Here uygulaması da Galaxy cihazlarına özel beta versiyonu kullanıcı ile buluşacak. Akıllı saat Gear S, Here uygulaması sayesinde sesli yay navigasyonuna sahip olacak ve rotasını uyumlu olan cihazlarla eşzamanlayacak. Samsung’un Android tabanlı cihazlarına Here uygulamasına getiren işbirliği, Here harita uygulamasının işlevlerini Güney Kore merkezli bir firmanın Tizen’le çalışan akıllı saatlere getiren bir lisans anlaşmasının uzantısı.

here harita uygulamasi samsung

Google ve Samsung’un Arası Açılıyor

Google ve Samsung‘un ilişkisi zaman geçtikçe sinirli bir hal alıyor. Sürekli geciken Tizen akıllı telefonu ve Google’dan yoksun Gear S akıllı saati, Samsung şirketinin Android ve Google ekosisteminin geri kalan kısmına olan bağımlılığını yok etme taktiğini açıkça gösteriyor. Yine Here uygulamasının Samsung Galaxy cihazlarına gelmesi bunun bir uzantısı olabilir.

Bu uygulamanın gelmesinin etkileri tartışılırken, 2013 yılının sonunda Here harita iOS uygulaması App Store’dan kaldırılmıştı. Kasım 2012’de Here uygulamasının iOS ve Android tabanlı özel yazılım geliştirme araçları yayınlanmıştı. Son olarak Nokia uygulamayı web dünyasına taşıyan herhangi bir mobil cihazdan uygulama indirmeden yararlanılabiliyordu. Google Haritalar bu konudaki otoriteyi sağlamışken Nokia bu konuda pek bir geri dönüş alamadı.

Samsung tarafından yapılan açıklamada Here harita Android uygulamasının özellikleri ve performans kalitesi göz önünde tutuldu. Bunun yanı sıra Google Haritalar da yeni güncellemelerle birlikte gücüne güç katmaya devam ediyor.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz