Hindistan’da 330 milyon telefon satışı 2018’de gerçekleşti ve bu telefonların neredeyse yarısı akıllı telefonlardan oluşmaktadır. Hindistan’da akıllı telefon konusunda tahtını koruyan ise Xiaomi. Bunu yüzdelik bölüme ayıracak olursak %44 akıllı telefonların %28’lik kısmı Xiaomi’ye ait.

Son zamanlarda öne çıkan telefon markası Xiaomi, şimdi ise Hindistan’ın yeni lideri olmayı başardı. Samsung’un yüzde 24’lük payını yüzde 28 oranıyla önüne geçen Xiaomi, 2017’den itibaren adını duyurma konusunda ve satışları açısından büyük bir ilerlemeye imza attı.

Hindistan’da en çok taşıma sayısına ulaşan Çinli Şirket, yüzde 36’lık kısmı Amazon ve Flipkart’a minnettar. Hindistan, 430 milyon akıllı telefon kullanıcına sahip ve Çin’den sonra gelerek ikinci akıllı telefon pazarcısı olduğunu da belirtelim. Ancak daha gücünün yarısına bile gelmemiştir.

Akıllı telefon satış rakamında yıllar geçtikçe inanılmaz bir değişim oluyor. 2017’de %11 ve 2018’de %10. Bu duruma oranla liderin Jio olduğunu söyleyebiliriz. %38 olan oranıyla akıllı ve akılsız tüm telefonların toplamı hesaplanınca pazarda yine tahtını Jio alıyor.

Tecno firması 2018’de yüzde 221 büyüme alırken, HMD (Nokia) da yüzde 138 büyüme, Honor yüzde 183 oranı firmaların büyüdüğünü gösteriyor. Pazarda en hızlı büyüyen marka ise %58 oranıyla OnePlus olmaktadır. İlerleyen zamanlarda bu oranla kimin önde olacağı ise merak konusu. Pazarda kendi aralarında olan rekabet ise gün geçtikçe devam etmektedir.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz