Huawei ile ABD arasında yaşanan gerginlikten dolayı bazı kararlar alındı. ABD’nin Huawei markasına koyduğu ambargodan dolayı pes etmedi ve savaşa devam ediyor. Kısa süre önce yeni arama motoru ile buluşan şirket, işlemci konusunda da farklı adımlar atmaya devam ediyor. MediaTek adında olan işlemci yeni cihazları ile buluşacak. Kendi işlemcisini üreten Huawei, genellikle HiSilicon ekibi tarafından üretilen işlemciden feyz alıyor.

ABD Başkanı Donald Trump tarafından ambargo süresinin uzatılması yüzünden yeni arayışlar Huawei tarafından gerçekleşti. Kirin işlemcisi için yeni bir işlemci aranmaktadır. Trump, ABD’li şirketleri Huawei’den uzak tutmaya çalışıyor ve HiSlicon’a ve bu iki markaya bağlı olan kuruluşlara satılmadan önce şirketin lisans sahibi olması gerekiyor. Ortaya çıkan bilgilere göre MediaTek imzalı işlemci siparişini yüzde 300 arttırdı. Qualcomm ile rekabet içerisinde olan MediaTek, Kirin işlemcisinin yerine geçecek.

MediaTek tarafından üretimi gerçekleşen işlemciler, Huawei’nin üst ve orta segment cihazlarında yerini alacak. Huawei’nin 5G model cihazları için de MediaTek kullanılacak. Ancak Huawei Tayvanlı şirket olan Foxconn ile de çalışmasını yürütebilir. Geçen sene yürürlüğe koyulan ambargo kararının ardından Huawei’nin vermiş olduğu tüm siparişleri iptal edilen Foxconn bu sefer geri dönmeyecek gibi görünüyor. Bu konu hakkında sizin düşünceleriniz nelerdir? Bu konu üzerinden merak ettiğiniz soru ve görüşlerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz