ABD ve Huawei arasında yaşanan ticari savaş gündemde tekrar yerini aldı. Bilmeyenler için ufak bir detay geçelim. ABD, Çinli şirket olan Huawei’nin Google servislerini kullanmasını yasakladı. Huawei tarafından da kendi servisini çıkarmak için çalışmalar yürütülüyor. Bir ara geri adım atan ABD oldu ancak Huawei kendi servisini çıkarmakta kararlı ve verilen süre içerisinde bu servis için çabalamaya devam ediyor.

Huawei ise Mate 30 serisi olan cihazlarında Android kullanmayacağını belirtti. Huawei tarafından 2012 yılından beri Android işletim sistemi kullanılıyordu. Ancak bu gerginlik uzun bir süredir devam ediyor ve Huawei lisanslı Android kullanacağına dair haberler çıktı. Huawei tarafından Mate 30 serisi için hazırlıklar tamamlandı ve neredeyse çıkacak olan telefon Google’dan lisansını alamazsa B planına geçiş yapacağını belirtti.

Şu an ki duruma bakılırsa Huawei B planına geçiş yapacak ve Google’dan lisansını alamayacak. Haberlerde yapılan paylaşıma göre Huawei Mate 30 ve Mate 30 Pro modellerine Google lisanslı ürün satılmayacağı belirtildi. Google tarafından Çinli teknoloji devi Huawei’nin yeni amiral gemisinin lisanslı Android olmayacağına dair bilgi verdi.

Huawei ile ABD arasında olan teknoloji savaşı cihazlara neler getireceğini, hangi sistemin kullanılacağını dair akıllarda soru işareti bırakıyor. Huawei B planına geçmek zorunda kaldı ve kendi işletim sistemini nasıl kullanacağı ise beklentiler arasında yerini alıyor. Huawei Mate 30 ve Huawei Mate 30 Pro’nun hangi işletim sistemini kullanacağı büyük bir merakla bekleniliyor.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz