Google ve Huawei arasında olan sorun bitmek bilmiyor. Dünkü olan haberimizde de Huawei Mate 30 Pro’nun tanıtılması ve hangi sisteme sahip olduğu bilinmemesine yer vermiştik. Karşılıklı olan ticari ilişkinin son bulmasının ardından Google ve Huawei çok sert tepkiler verdi. Fakat Huawei tanıtımını yaptığı Mate 30 Pro lansmanında, Google ayrılığını hiç belli etmedi.

Android dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi ve bu işletim sistemine bağlı olan popüler arama motoru Google, diğer taraftan ise dünyanın en çok akıllı telefon satan şirketi Huawei. Yani bu ikilim ilişkinin kazanması karşılıklı bir şekilde sürüyor. Geçen sene düzenlenen Mate 20 lansmanında Google’ın üst düzey yöneticileri de çıkmıştı. Şimdi böyle bir soruna gidilmesi iki taraf için de üzücü bir durum oldu. Huawei bu ayrılığın ardından boş durmadı ve 2012 yılından beri HarmonyOS adında olan şirketle çalıştıklarını belirtti.

Huawei tarafından HarmonyOS ile beraber akıllı telefon sektörü değil ekosistem sektörünü de hedefliyor. 19 Eylül akşamı tanıtımını gerçekleştiren Huawei, öyle bir tanıtım yaptı ki HarmonyOS ile geleceği beklendi. Lansman boyunca bir kere bile Google ve Android’in ismi yer almadı. Çinli şirket yaptığı bu hareketle size ihtiyacımız yok demeye getirdi.

HarmonyOS 7 yıldır geliştirilen bir ekosistem tabanlı işletim sistemidir. Ekosistem dediğimiz olay tek bir yazılım ile sadece bir cihazı kullanabilmektir. Yani ekosistem sayesinde tek bir yazılım ile telefonunuzu, otomobilinizi, bilgisayarınızı kısacası birçok şeyi kullanabiliyorsunuz. Huawei’nin 2020 yılında kendi sistemi ile olay yaratacağı beklentiler arasında yerini alıyor.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz