5G‘li ve ilk katlanabilir telefon olan Huawei Mate X’in yeni modeli olan Mate XS kısa süre önce tanıtıldı. Tanıtımdan hemen sonra özellik ve fiyat detayları merak edilirken bizler bugün sizlere bu iki cihaz hakkında bir karşılaştırma makalesi oluşturmak istedik. İşte detaylar…

Huawei kısa süre önce Mate X’in abisi olan Mate XS’i tanıttı. Bu tanıtımdan sonra çoğu inceleme videosu ve fiyatı hakkında gündemde birçok video ve haber yayınlandı. Bugün ise lafı fazla uzatmadan hemen karşılaştırmaya başlayalım.

Tasarım, İşlemci

İki telefonda dışarıdan bakıldığında aynı görünmekte. Aynı katlama ve aynı tutma yeri gibi tasarımsal kamera konumu ve şekil aynı. Döndürme her zamankinden biraz farklı ancak anlamak çok zor.

Asıl değişikliğin iç kısımda olduğunu belirtelim. X modeli Kirin 980 kullanırken XS modeli Kirin 990 modelini kullanıyor. Bu bakımdan daha güçlü ve daha az yer kaplıyor. Ek olarak daha az enerji diyebiliriz.

Ekran, Kamera ve Pil

Tasarım neredeyse aynı diyebiliriz. 6.6 inç ve 6.38 inç arka ekran olurken 8 inç katlanmış tablet ekran ve tüm ekran çözünürlüğü bile aynı. Ekran plastik pilde 4500mAh bir değişiklik yok gibi.

Yazılım

Bir diğer dikkat çeken nokta ise yazılım oluyor. XS modelinde Android Open Source 10 kullanıyor. Mate X Google Play yasağı öncesi çıktığı için Android 9.0 ile gelmişti.

Fiyat Nedir?

Mate XS 8GB RAM ve 512 GB depolama alanı ile geliyor. Avrupa’da  2499€ olarak karşımıza çıkıyor. Mate X ise 2299€ fiyatına sahip.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz