Huawei telefonları artık Facebook, Instagram veya WhatsApp önceden yüklenmiş olarak gelmeyecek

Çinli şirketin telefonları artık sosyal ağın uygulamalarını önceden yükleyemiyor.

Facebook, zor durumdaki Çinli telefon işaretçisinin uygulamalarını önceden kurmasına izin vermeyerek Huawei’yi bir başka yasakla tokatladı.

Huawei telefon sahipleri, Facebook’un uygulamalarını indirebilir ve güncelleyebilir, ancak daha önce Reuters tarafından bildirildiği gibi, yeni Huawei cihazları önceden yüklenmiş olarak Facebook, WhatsApp ve Instagram uygulamalarıyla gelmeyecek.

Bir Facebook sözcüsü, hareketi onaylayan e-postayla yaptığı açıklamada, ” Ticaret Bakanlığı’nın son kuralını ve daha yeni yayınlanan geçici genel lisansı gözden geçiriyoruz ve uyumluluk için adımlar atıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Donald Trump , Huawei’nin Çin hükümeti ile yakın ilişkisi konusundaki ulusal güvenlik kaygılarına dayanarak, Huawei’yi ABD iletişim ağlarından etkili bir şekilde yasaklayan bir yürütme emri imzaladı . Kısa süre sonra, Google, geçici olarak çalışmaya devam etmeden önce gelecekteki Android güncellemelerinden Huawei’yi kesti .

ABD ayrıca müttefiklerini Huawei ile iş yapmamaya çağırıyor . Şirket sürekli olarak ürünlerinin casusluk için kullanıldığını ve başkanının bu hafta şirketin ABD ile “casusluk yapmama anlaşması” imzalamaya istekli olduğunu söyledi .

Huawei yorum yapma talebine hemen yanıt vermedi.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz