Ark OS ( HongMeng OS ) Android‘den daha hızlı olacak. Bunu söyleyen ben değilim, ama dev Huawei’nin kurucusu Ren Zhengfei. Çinli üreticinin başı Le Point’teki meslektaşlarımızla yaptığımız uzun röportajda, şu anda şirket içinde geliştirilmekte olan mobil işletim sisteminin “büyük olasılıkla Android veya iOS’tan daha hızlı olacağını” söyledi.

Röportaj birçok konuyu kapsıyorsa (5G, Çin, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa …), teknik basından en çok ilgi çeken Ark Os’tur (orijinal versiyonunda HongMeng OS). Ve iyi bir nedenden ötürü, grubun başındaki 74 yaşındaki adam ” sadece 5 milisaniyelik bir işlem gecikmesi ” vaat ediyor . Daha da iyisi, mobil işletim sisteminin akıllı telefonları dışındaki cihazlarla uyumlu olacağına söz veriyor: “ Çalıştığımız işletim sistemi, basılı devrelerle, anahtarlarla, yönlendiricilerle, akıllı telefonlarla veya veri merkezleriyle uyumlu olmalı” dedi .

Ren Zhengfei, gelişini beklerken, Çinli üreticinin Amerika Birleşik Devletleri ile fırtınalı ilişkilerle karşı karşıya kaldığı zor durum ve özellikle de geliştiricilerin ve halkın başka bir platform keşfetmeye ikna edici olduğu konusunda elbette pratik olmaya devam ediyor. O, Huawei’nin mobil işletim sisteminin Android veya iOS kadar büyük bir ekosistem uygulamalarına sahip olmayacağını kabul ediyor. Bu nedenle Huawei, bir uygulama mağazasının geliştirilmesi ve önümüzdeki Ağustos ayında Çin’de organize edilenler gibi geliştiricilere yönelik etkinlikler üzerinde çalışacaktır.

Peki neden Amerikan yaptırımlarının sona erebileceği zaman Ark OS’den (HongMeng OS) bahsediyorsunuz? Oldukça basit bir şekilde Çin sanayi grubunun cihazlarda kendi işletim sistemini geliştirme ve kullanma isteklerini doğrulamak için. Yıl sonunda veya 2020 yılında bir lansman yapılabilir.

Kaynak: Le Point

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz