IPVM adındaki bir araştırma organizasyonu ve The Washington Post, Huawei’nin büyük tartışma yaratacak bir yüz tanıma sistemini test ettiği dokümanları ortaya çıkardı. Buna göre Huawei, Uygur Türkleri’ni tespit eden yetkililere uyarı gönderen bir sistemin çalışmalarında yer aldı.
Engadget’ın The Washington Post’tan aktardığı habere göre Huawei, oldukça tartışmalı bir yüz tanıma yazılımını testine katkıda bulundu. Habere göre yüz tanıma yazılımı, azınlık konumundaki Uygur Türklerini tespit ediyor ve bölgedeki yetkililere otomatik olarak uyarı gönderebiliyor.

huawei, huawei şirketi, huawei binası

Çin’de yaklaşık olarak 11 milyon Uygur Türkü’nün yaşadığı ve bunların büyük bir kısmının ülkenin kuzeyindeki Sincan bölgesinde yaşadığı biliniyor. 2018 yılında Çin Komünist Partisi’nin 800 bin ile 2 milyon arasındaki Uygur’u “rehabilitasyon merkezlerine” gönderdiği düşünülüyor. Bu merkezlerde Uygur Türkleri’ne çeşitli işkenceler uygulandığı ifade ediliyor.

The Washington Post, Huawei’nin internet sitesinde bu sistemin detaylarının yer aldığı bir rapor keşfetti. Huawei, konuyla ilgili olarak gelen sorular sonrasında raporu sitesinden kaldırsa da bu raporun varlığını kabul etti. Bir Huawei sözcüsü, konuyla ilgili yaptığı yorumda şu ifadeleri kullandı: “Rapor, sadece bir testti ve gerçek dünyada uygulanmadı. Huawei, bu tür testler için sadece ürün tedarikini gerçekleştirir. Özel bir algoritma ya da uygulama temin etmiyoruz.”

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz