Hyundai’dan yürüyebilen araba: Elevate

Hyundai, CES 2019 teknoloji fuarında UMV (Ultimate Mobility Vehicle) sınıfından yürüyen kurtarma aracını sundu: Elevate, büyük insan yapımı ve doğal afetler ile Mars’ın bilimsel araştırmalarına katılabilir.

Aracın tasarımı Curiosity Mars Rover‘dan esinlenilmiştir. NASA rover’ında olduğu gibi, Elevate katlanır ayakları, tekerlekler üzerinde monte edilmiş motorlarla donatılmıştır. Bu sistem, makinenin herhangi bir yönde hareket etmesini ve 1,5 metreye kadar yükselmesini ve maksimum ölçüm boyutu 4.57 m’ye ulaşmasını sağlar.

Otomobil, elektrikli otomobiller için modüler bir “araba”, 66 kWh kapasiteli çekiş bataryası ve değiştirilebilir bir gövde ile donatılmıştır. Hem kargo hem de yolcu taşıyabilir. Böylece, “birleştirilmiş” durumda, Elevate otoyollar ve normal yollar boyunca hareket edebilecektir.

Şu anda, konsept çeşitli organlara sahiptir: ambulans, kurtarma işçileri ve taksiler için.

Şirketin başkan yardımcısı John Soo, kurtarıcıların böyle bir arabaya ihtiyaçları olacağını söyledi.

”Depremleri veya tsunamileri düşünün. Böyle bir kontrol sistemine sahip bir otomobil, ihtiyacı olanların potansiyel mağdur sayısını azaltmasına yardımcı olabilir.”

Güney Koreli şirket, Elevate’in ne zaman satışta olacağını ve ne kadara mal olacağını söylemedi. Uzmanlar arabanın hala final öncesi aşamada olduğuna ve yalnızca 2020 yılına kadar beklenebileceğine inanıyor.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz