IBM, Hasta Sağlığını ve Hastalık İlerlemelerini İzlemek için AI Kullanan Tırnak Sensörü Geliştirdi!

IBM araştırmacıları, insan sağlığını ve aynı zamanda hastalığın ilerlemesini izlemek ve analiz etmek için yapay zeka ve makine öğrenimi kullanan türünün ilk örneği bir “tırnak sensörü” prototipi geliştirdi.

Giyilebilir, kablosuz cihaz, bir kişinin tırnağının nasıl kavrulduğunu ve hareket ettiğini sürekli olarak ölçer, bu da kavrama gücünün önemli bir göstergesidir.

Her ne kadar cilt tabanlı sensörler hareket, kas ve sinir hücrelerinin sağlığı gibi şeyleri yakalamaya yardımcı olabilir ve bir kişinin duygusal durumunun yoğunluğunu da yansıtabilse de, bunlar genellikle yaşlı hastalıklar da dahil olmak üzere sorunlara neden olabilir.

Ancak yeni sistem, basınç, sıcaklık, yüzey dokularının dokunsal hissi gibi tırnak kıvrımlarından gelen sinyalleri kullanıyor.

“Tırnaklarımız deforme – eğilme ve hareket etme – basmakalıp şekillerde onları kavrama, tutma ve hatta esneme ve genişletme için kullandığımız zaman klişeleşmiş şekillerde. Bu deformasyon genellikle tek basamaklı mikronların düzeninde ve çıplak gözle görülemiyor” dedi. IBM’in New York’taki Thomas J. Watson Araştırma Merkezi’nden Katsuyuki Sakuma.

Scientific Reports dergisinde bildirilen yeni cihaz, tırnağa bağlı gerginlik ölçerler ve gerginlik değerlerini örnekleyen, ivmeölçer verilerini toplayan ve bir smartwatch ile iletişim kuran küçük bir bilgisayardan oluşuyor.

Saat aynı zamanda Parkinson hastalığının semptomları olan bradikinezi, titreme ve diskineziyi derecelendirmek için makine öğrenme modelleri kullanıyor.

Sakuma, “Hesaplamayı parmaklarımızın sonuna iterek, tırnaklarımız için ince hareketlerini tespit edip karakterize ederek yeni bir kullanım bulduk” dedi.

Sakuma, “Sensörle, sağlık durumu hakkında kavrayışlar elde edebilir ve yeni bir kullanıcı arayüzü türü oluşturabiliriz. Bu çalışma aynı zamanda kuadriplejilerin iletişim kurmasına yardımcı olabilecek parmak ucunun yapısı üzerinde modellenen yeni bir cihaz için ilham kaynağı olmuştur.” Dedi. .

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz