Masaüstü Bilgisayarlar: Hemen hemen tüm modern grafik kartları iki veya daha fazla monitörü – en azından gördüğümlerin hepsini destekler. Anakartınızın dahili grafikleri de her ikisini de destekleyebilir, ancak bu tam bir garanti değil. Kaç tane video portunuz olduğunu görmek için bilgisayarınızın arkasını kontrol edin. Ve sonra, sadece emin olmak için kılavuzu kontrol edin.

Dizüstü bilgisayarlar: Bunların hepsinde ayrı VGA bağlantı noktaları ve ayrıca genellikle HDMI veya DisplayPort bulunur. Bir monitör takın, dahili ekranınızı açık tutun, iki tane var.

Ancak, iki monitörü takıp bunlara sinyal gönderme yeteneğinden daha fazlasına ihtiyacınız var. Windows’a her iki monitörün de doğru şekilde nasıl yönetileceğini söylemelisiniz.

Aşağıdaki talimatlar Windows 7 için geçerlidir. Windows 8 kurulumu için, bkz . Windows 8’de birden fazla monitör nasıl kurulur .

Windows yalnızca bir monitörde görünüyorsa veya ikisi gerektiği şekilde çalışmıyorsa, masaüstünü sağ tıklatın ve Ekran çözünürlüğü’nü seçin .

Sonuçta ortaya çıkan iletişim kutusu, pikselleri ayarlamak için bir yol sunar. Birden Çok Ekran açılır menüsü iki ekranın birlikte nasıl çalışacağını kontrol etmenizi sağlar. Bu ekranları genişlet’i öneririm .

Bu ayarı seçtikten sonra, iletişim kutusunun üstündeki grafikleri sürükleyerek Windows’a hangi monitörün solda veya sağda olduğunu söyleyebilirsiniz. Bunu yanlış anlayın ve fareyi kaydırmak çok kafa karıştırıcı olacaktır.

Bunu ana ekranım yap seçeneği, hangi monitörün görev çubuğunu ve Başlat düğmesini alacağını kontrol eder. Bu seçeneği görmüyorsanız, seçili durumdaki monitör zaten ana olandır.

Bu ayarların çoğunu, masaüstünü sağ tıklatıp Grafik Seçenekleri> Çıktı al’ı seçerek de kontrol edebilirsiniz .,

Çift monitör nasıl kurulur?

Adım 1: Bu kısım kolaydır. İkinci monitörünüzü bir elektrik prizine ve bilgisayarınızdaki uygun bir bağlantı noktasına bağlayın.

Adım 2: Sonra, Windows’a iki monitörü nasıl yöneteceğinizi söylemeniz gerekir. Masaüstünü sağ tıklayın ve Ekran çözünürlüğü’nü (Windows 7 ve Windows 8) veya Ekran ayarlarını (Windows 10) seçin.

Çıkan iletişim kutusunda ekran düzenlemesini belirleyebilirsiniz. Çoklu görüntüler açılan menü iki ekranları birlikte nasıl kontrol etmenizi sağlar. Bu ekranları genişlet seçeneğinin seçilmesi , Windows’un ekranlarınızı bitişik ekran olarak görmesini isteyecektir.

Windows 10’daki ekran ayarları: Monitörlerin düzenini oluşturmak için grafiğin altındaki Tanımla sekmesini tıklayın .

Adım 3: Monitör sırasını seçin. İletişim kutusunun üstündeki ekran simgelerini sürükleyerek Windows’un hangi monitörün solda veya sağda olduğunu belirleyebilirsiniz. Bunu yanlış anlayın ve fareyi kaydırmak çok kafa karıştırıcı olacaktır.

Adım 4: Birincil ekranı seçin. Bunu ana ekranım yap seçeneği, hangi monitörün görev çubuğunu ve Başlat düğmesini alacağını kontrol eder. Bu seçeneği görmüyorsanız, seçili olan monitör zaten ana ekrandır.

Bu ayarların çoğunu, masaüstünü sağ tıklatarak ve grafik kontrol panelinizi seçerek de kontrol edebilirsiniz.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz