Elementary age Hispanic little boy, Caucasian little girl, and preteen mixed race Caucasian and African American girl are smiling while using a digital tablet together in modern classroom. Students are wearing white private school uniforms.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda ilkokul ve ortaokul öğrencileri için ikinci dönem sınavları hakkında yeni düzenlemeye dair açıklama yaptı.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Öğrencilerin mağdur olmamaları için gereken her  türlü senaryolar hazır

Bakan Ziya Selçuk’un yaptığı açıklama şu yöndeydi; “lİkokul 4. sınıf ve ortaokul öğrencilerimize II. dönem sınavları için yeni önerilerimiz var. Önceliğimiz, sağlığınız. Her durumda yanınızda ve sizinleyiz ama şimdi bir “Ziya Öğretmen’im, biz de daha çok kitap okuyacağız.” sözü alırım”
Salgından ötürü sürekli ertelenen sınavlar yüzünden yapılan yeni düzenleme ise Bakan’ın açıklamalarına göre şu şekilde; “İlkokul ve ortaokul öğrencilerimizin 2020-2021 eğitim öğretim yılı ikinci dönem derslerinin ölçme ve değerlendirme işlemleri salgın tedbirleri kapsamında yeniden düzenlendi”

Yapılan düzenlemeler ise aşağıdaki gibi;
-İlkokul ve ortaokul öğrencilerimizin 2020-2021 eğitim öğretim yılı ikinci dönem derslerinin ölçme ve değerlendirme işlemleri salgın tedbirleri kapsamında yeniden düzenlenmiştir.
-İlkokul 1, 2 ve 3’üncü sınıflarda sınav uygulaması bulunmamaktadır. Öğrencilerimiz, birinci dönemde olduğu gibi yüz yüze eğitim, canlı ders ve/veya TRT EBA televizyonundaki yayınları takip ve derse olan ilgilerine göre kişisel, sosyal ve akademik gelişimlerini destekleyecek şekilde öğretmenleri tarafından değerlendirilecektir.
-İlkokul 4’üncü sınıf ile ortaokul öğrencileri için 2020-2021 eğitim öğretim yılı ikinci dönem derslerinin sınavla değerlendirilmesi durumu, öğrencilerin tercihine bırakılmıştır.

MEB duyurdu: Liselerde sınavlara yeni düzenleme - Sputnik Türkiye

İkinci dönem sınav notları için ise yeni düzenleme şu yönde;
-Bu sınavlar geçerli olacak ve e-Okul sistemine işlenecektir. Sınavı yapılan derslerden başka bir sınav yapılmayacaktır.
-Bu öğrencilere istemeleri hâlinde ikinci bir sınav yapılıp puanlarını yükseltme fırsatı verilecektir.
-Bu öğrencilere ayrıca tercih hakkı sunulacak olup istemeleri hâlinde sadece birinci dönem notları ile değerlendirilmeleri sağlanacaktır ve bu öğrencilere başka herhangi bir ölçme ve değerlendirme uygulaması yapılmayacaktır.

İkinci dönem sınav notu olmayan öğrenciler için ise;
-İkinci dönem sınavlarına katılıp katılmama hususunda öğrencilere tercih hakkı sunulacaktır. -İsteyen öğrenciler için sınav yapılacaktır.
-İkinci dönem sınavlarına katılmak istemeyen öğrencilerin sadece birinci dönem notlarına göre değerlendirilmeleri sağlanacak ve bu öğrencilere başka herhangi bir ölçme ve değerlendirme uygulaması yapılmayacaktır.
-Buna göre velilerimizin, tercih ettikleri seçeneği 26 Mayıs 2021 tarihine kadar öğrencilerin kayıtlı bulunduğu okul müdürlüğüne yazılı olarak ya da e-posta başvurusuyla bildirmeleri gerekmektedir.
Maddeleri uygulanacaktır.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz