Çeşitli platformlar internet ağı üzerindeki sektörel liderlikleri uzun zamandır ilan etmekteler. Ekonomik boyutta var olan pastanın yine büyük bölümü de kendilerince alınırken yoğun kullanıcıları sayılarını her geçen gün arttırıyor. Dünya genelinde tercih edilen ve üye sayısı milyonları aşan platformlarda etkileşim içerisinde bulunan kullanıcılar da yeniliklerden haberdar olup, iyileştirmelerden faydalanmak istiyor. Sosyal medya platofmrlarını ele aldığımız zaman ilk ve en önemli örneği elbette Facebook. Yerel bir paylaşım sitesi olması amacı ile Mark Zuckerberg tarafından üniversite yıllarında kurulurken zamanla uluslararası boyutta hizmet vermeye başlayan büyük bir şirkete dönüştü. Şirketi satarken CEO görevini devam eden Mark, sitenin gelişimine yeni oluşumlar ekleyerek de devam etti. Zira artık Facebook’u bir sosyal site değil de firma gözüyle izliyoruz. Devamında WhatsApp gibi mesajlaşma servis ağları arasındaki tekeli satın almış ve Instagram’ı da kanatları altına almıştı. Büyüklü küçüklü oluşumları alma girişimleri devam ederken bahsettiğimiz uygulamaların, yapıların geliştirilmesine de devam ediyor. Instagram özelinde bu yazımızda sizler için hesaplardaki paylaşımlar yani videolar ve fotoğraflar nasıl gizlenir sorusuna cevap vereceğiz.

Türkiye’deki internet kitlesine göz attığımızda 2010’lu yıllara kadar genç, dinamik kitlenin Facebook’ta boy gösterdiğini anlıyoruz. Bu ve bundan sonraki dönem içerisinde artık ergin yaş seviyesindeki insanların da aynı platforma üye olmasıyla birlikte Türk kullanıcı sayısı gerçekten ciddi bir artış yakaladı. Fakat ilk kesimdeki kişiler farklı arayışlara yönelince duygu ve düşüncelerin daha çok metin yoluyla iletildiği Twitter kullanılmaya başlandı. Halihazırda sanatçılar, ünlüler ve özel, resmi kurumlar dahi buralardan herkesi ilgilendirecek basın toplantısında yapılabilecek açıklamalar mahiyetinde ifadeler paylaşıyorlar. Mavi tik onayı sayesinde sahte, fake profiller de anlaşılır hale gelince yaygınlaşması kaçınılmazdı. Görsel bazda paylaşımlar yapmak isteyen ve böyle etkileşimde bulunmak isteyenler ise Instagram adını alan platformda boy gösterdi. Milyonları aşmaya başlayan kitlesiyle Facebook yetkililerinin dikkatini çeken ağ, uzun uğraşlar sonucunda satın alındı. Geliştirme ekibi genişletilip güncel teknolojilerle donatılınca artık yapılmayacak bir şey kalmıyor gibi. Artık arşivleme yani fotoğraf video gizleme şansı bile bulunuyor.

Instagram’da Fotoğraf ve Video Paylaşım Gizleme

Paylaşım gizleme şeklinde lanse edebileceğimiz video ve fotoğraf arşivleme yöntemi sayesinde artık gönderileri silmek zorunda değilsiniz. Muhtelif nedenlerle profilinzdeki gönderilerin bazılarını şimdilik görmek istemiyor ancak belirli bir zaman diliminden sonra tekrardan yayında görmek istiyor olabilirsiniz. Paylaşım zamanına da dikkat ediyorsanız yapmanız gereken şey gizleme. Peki bu video ve fotoğraflar nasıl gizlenecek? IG yazılımcılarının hazırladıkları arşivleme yöntemi ile artık bu istek yerine getiriliyor.

1. Arşivleme yani gizleme seçeneği için sağ üst tarafta bulunan üst üste üç noktaya tıklayın ve arşivi seçin.

instagram-gizleme

2. Buradan besleme görüntüsünden tatmin olana dek istemediklerinizi seçerek arşiv komutunu verebilirsiniz.

instagram-gizleme-arsivleme

3. Eğer tekrardan yayına sokmak istiyorsanız da yine aynı yoldan giderek arşivi açın.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz