En çok tercih edilen sosyal medya uygulamalarından biri olan Instagram, ırkçılık iddiaları ile gündemde tekrar yerini aldı. Son dönemlerde sıkça konuşulan ırkçılık meseleleri Instagram uygulamasını da çekti. Instagram bu duruma karşı önlemler almaya başladı. Instagram kurallarını çiğneyen kullanıcılar, platformdan uzaklaştırılıyor. Bu kuralların ırka göre ayrım yapılarak koyulması sosyal medya kullanıcılarını ayağa kaldırdı.

Bir araştırma ekibi tarafından elde edilen bilgilere göre siyahi ve beyaz vatandaşlar neler ile ilgilendiğini ve platformda ne gibi paylaşımların bulunduğu hakkında veriler elde ediyor. Elde edilen veriler daha sonra bir araç haline getiriliyor. Kısacası tek tık ile bir ırkın aktivitelerini görebilirsiniz. Bu iddialar daha öncede ortaya atılmıştı. İşten çıkarılan Instagram çalışanları tarafından verilen röportajlarda ortaya çıkan bilgiye göre siyahi vatandaşların beyaz vatandaşlara göre yasakları %50 daha fazla. Bu durum da ayrımcılığı ortaya çıkarıyor ve bazı kullanıcıların ayaklanmasına neden oldu.

Facebook sözcüsü Carolyn Glanville tarafından yapılan açıklamada toplanan verilerin kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunabilmesi için ürün analizlerinde kullanıldığı açıklandı. ABD’de son dönemde ortaya çıkan ırkçılık olaylarında ırk analiz aracının kaldırılması, ayrımcılık yapıldığını ortaya çıkarıyor. Instagram uygulamasının ırkçılık ile gündemde yerine alması durumuna nasıl bir tepki vereceği merak konusu. Sizce Instagram uygulaması ırkçılık yapıyor mu? Bu konu üzerinden merak ettiğiniz soru ve görüşlerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak : Mobil13



CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz