Sosyal medya artık hayatımızın bir parçası ve insanlar bu kadar kişinin kullandığı bu uygulamanın güvenliğinden ister istemez şüphe ediyor. Bu noktada instagramın güzel bir özelliği iki faktörlü kimlik doğrulama ve kurtarma kodu devreye giriyor. Bunu aktifleştirdiğinizde instagramınıza girmek isteyen biri olduğunda direk size mesaj geliyor. Her ne kadar güvenli olsa da telefonunuzu kaybettiğinizde ya da bozulduğunda, kimlik doğrulama için gerekli kod size mesaj olarak gönderilemeyecek. Dolayısıyla da Instagram hesabınıza erişemeyeceksiniz.

ınstagram kurtarma kodu ve kimlik doğrulama ile ilgili görsel sonucu

Instagram Kurtarma Kodu
İki faktörlü kimlik doğrulama kodunda yukarıda bahsettiğimiz sıkıntıları yaşamanız durumda instagram kurtarma kodu devreye giriyor. Doğrulama SMS’ine ulaşamazsanız bu kod ile de hesabınıza giriş yapabilirsiniz. Bu kodu almak için;
-Profilinize gidin ve sağ üste üç çizgiye dokunun.
-Ayarları açın.
-İki faktörlü kimlik doğrulamasını açın.
-Uygulama mağazasından bir kimlik doğrulama uygulaması indirin. Duo Mobile ve Google Authenticator’u sizlere tavsiye edebiliriz.
-Buradan ya instagrama dönün ya da kısa mesaj yolunu seçin.
-Kimlik doğrulamada yer alan 6 haneli kodu girin ya da SMS seçeneğini işaretlediyseniz gelen SMS’i girin.
-Artık biri instagram’ınıza girmek istediğinde size kısa mesaj gelecek.

ınstagram kurtarma kodu ile ilgili görsel sonucu

Doğrulama kodu almak için ise karşınıza üç seçenek çıkacaktır;
-Kimlik doğrulama uygulaması
-Kısa mesaj
-Yedek kodlar
Kimlik doğrulama uygulamasını kullanarak kod almak için, Duo Mobile’ı açıp ve kodu kopyalamalısınız. Daha sonrasında instagram ekranına geri dönebilirsiniz.
Kısa mesaj ile kimlik doğrulama seçeneğini kullanmak isterseniz, telefonunuza gelen Sms kodunu kullanmış olacaksınız.

Instagram Yedek Kodlar Ne İşe Yarar?
Telefonunuzu kaybettiğinizde, güvenlik kodu alınamaması durumunda ya da instagrama erişememe gibi durumlarda yedek kod kullanabilirsiniz. Bu kodları ekran resmi alarak ya da güvenli herhangi bir şekilde saklamanız gerekir. Eğer kodlarınızın çalındığını düşünüyorsanız yeni kodlar al seçeneğine tıklayıp yeni, kodlar alabilirsiniz.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz