İnternetin yaygınlaşmasındaki en büyük pay sahiplerinden sosyal medya araçlar, kitlesine yeni insanları katmaya devam ediyor. Herkesin ilgisini çekebilecek potansiyelde sosyallik ve paylaşım barındırınca ister istemez kulaktan kulağa yayılan reklam yapılıyor. En basitinden bugün için arkadaşlarımız veya ailemiz arasında Facebook’ta hesabı bulunmayanımız yoktur. Az ya da çok, hepimiz buralarda zaman geçirirken ufak bir site adresi biçiminde yola çıkan yapıların koskoca kurumsal şirketlere dönüştüğüne de şahit olmuşuz demektir. Böylece birkaç kişinin çalışmasından öte üst düzey yazılımcılarla donatılmış ar-geler bizlere beklentimizin ötesinde kullanışlı yenilikler sunuyor. Günümüzün önemli bölümünü ister istemez akıllı telefonlarda harcayınca, arada bir Twitter’a girerek sosyal medya gündemini takip ediyoruz. Kaldı ki sadece internetin değil ülkemizin gündemini dahi etkileyen yapılardan söz etmekteyiz. En az yazılı ve görseller kadar etki gücünü kazanırken insanların kendi kişisel seslerini de yükseltebiliyor olması tepkilerin artmasını sağlıyor. Çeşitli amaçlar güderek kullananlarmız da elbette var. İletişim, arkadaşlarla paylaşımda bulunmai, yeni insanlarla tanışma ve benzeri isteklerini gerçekleştiren hayatının belirli bir bölümüne sosyal dünyayı adapte etmiş kişiler de yok değil. İlgi alanlarına uygun mecralarda boy göstermekteler. Özellikle görsel noktaları benimseyenler, video ve fotoğraf paylaşımları yapabilecekleri Instagram’a yoğun biçimde yöneliyorlar. Facebook çatısı altında yayınına devam eden sitedeki güncellemeler de durdurak bilmeden kullanıma geçiliyor. En son da Instagram’daki remix fotoğraflar haberini almıştık. Arkadaşlarımızın gönderdiği veya hikayelerinde paylaştığı görselleri kullanarak direct message yani özel mesaj yolu ile cevap veriyoruz. Normal cevap vermekten farkı, ilgili görsele kendimizi de dahil edebilmemiz. Peki bu remix fotoğraflar nasıl yapılıyor, nasıl kullanılıyor?

Efektler, storyler (hikayeler) derken Snapchat’ten sonra Periscope odaklı yenilik canlı yayın da Instagram kullanıcıları tarafından çok sevilmişti. Halihazırda milyonlarca kişinin aktfi biçimde zaman geçirdiği platformda iletişim yollarının genişletilmesi, farklı seçeneklerin sunulması herkesi sevindiriyor. Hikayelerin hayata geçirilmesinden hemen sonra storye cevap verebilme özelliği de gelmişt. Minör yenilik diyebileceğimiz değişiklikler de belli aralıklarla yapılırken hem gündeme gelebilmek hem de başkalarının ilgisini çekebilmek adına geliştiriciler gecesini gündüzüne katarak işlerinin başındalar. En sonda da remix fotoğraflar adıyla duymaya başladığımız konuya el attıkları haberlerini almıştı. Kısa bir süre önce direkt sunulunca herkes bu nedir diye sormaya başladı. Aslında kullanıma başlandıktan sonra muhtemelen yine çokça sevilecek yeniliğin işlevi oldukça basit. Normalde bir hikayeye direkt mesaj üzerinden cevap veriyorduk. Artık hikayedeki görseli kullanarak dilerseniz üzerinde karalama yapabiliyor, dilerseniz kendi çektiğiniz fotoğrafı ekleyerek yanıt verebiliyorsunuz. Tam olarak Instagram’da remix fotoğraflar özelliğini kullanamayanlar için nasıl yapılır temalı yazımızda en kolay şekilde anlatıyoruz.

Instagram’da Remix Fotoğraflar Özelliğini Kullanmak

Hikayelerin üzerine yapışkan ifadeler, yazılar veya kendi fotoğrafınızı ekleyerek cevap verilen hareketin adı remix fotoğraflar. Nasıl yapıldığı adımlar halinde hemen aşağıda.

instagram-remix-fotograflar

Öncelikle hesabınıza giriş yaptıysanız cevap vermek istediğiniz hikayeyi görüntüleyin. Ardından sol alttaki kameraya dokunun. hikaye sağ tarafa doğru kayıp küçülecektir. Gelen kameradan ister yeni fotoğraf çekin isterseniz galeriden yeni bir fotoğraf seçin. Yukarıya doğru kaydırdığınzda galeriden fotoğraf seçerek remixlemeye başlayabilirsiniz. Eğer video diyorsanız da ekranın ortasına basarak çekin. Boomerang özelliği ile paylaşılan hiakyeyi remixlemek adına ortadaki tuşun hemen altında bulunan Normal ifadesini sağa doğru kaydırın.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz