Popüler sosyal medya uygulaması olan Instagram gizlilik ve güvenlik konusunda sürekli karşımıza çıkıyor. Instagram uygulamasının kullanıcı sayısı çoğaldıkça, Instagram tarafından daha da çok güvenlik önlemi alınıyor. Bu konu üzerinde gündemde yerini alan konu ise veri gizliliği oluyor. Güvenlik önlemlerini en üst seviyede tutmak isteyen birçok kullanıcı yer alıyor ancak güvenlik önlemlerini satın alma gibi bir işlem bulunmamaktadır.

Sadece Instagram uygulamasında değil aynı zamanda diğer sosyal medya uygulamalarında da güvenlik önlemleri önem arz ediyor. Genellikle Fotoğraflarımızın depolandığı ve çeşitli amaç için kullanılabileceği söylentileri yer almaktadır. Ancak profilinizi açık bırakmadığınız sürece ve izin vermediğiniz şeyleri belirttiğiniz zaman Instagram tarafından uyarı mesajını almışsınızdır.

Instagram tarafından ortaya çıkan gizlilik yazısında karşınıza çıkan uyarı mesajında, “Unutmayın, yarın Instagram’ın fotoğraflarınızı kullanabileceği yeni kurallar uygulanmaya başlıyor” şeklinde uyarı mesaj paylaşımı gerçekleşiyor. Bu akım zaman zaman kendini belli ediyor ve çeşitli platformlarda ortaya çıkıyor. Instagram kullanıcılarının bu konusa dikkat etmesi gerekiyor.

Instagram için hizmet kullanım şartlarında “Ürünümüzü kullandığınız sırada sağladığınız içerik, iletişimler ve diğer bilgiler toplanır. Bunlara açtığınız hesap, yaptığınız paylaşımlar, mesajlar ve diğerleriyle kurulan iletişim de dâhildir” ifadeleri yer alıyor. Gizlilik yazısı konum verilerinizi, içinde bulunduğu ağı, kullandığınız cihaz, tüm fotoğraflar ve birçok veri beraber toplanıyor. Bu şartların kabul edilmesi için bir milyardan fazla kullanıcı onay verdi ve bu tarz bir uyarı mesajını işe yaramadığını belirtebiliriz.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz