Instagram, şimdi en popüler uygulamalardan biri olan 2010’daki mütevazi başlangıcından uzun bir yol kat etti. 300 milyondan fazla insan görüntü ve video paylaşım platformunu kullanıyor ve yaz yağmuru sonrasında mantar gibi büyümeyi durdurmuş olsa da, platform sürekli nüfuz ve etki kazanmaya devam ediyor.

Bu kullanımın çoğu elbette gece geç saatlerde gerçekleşir. Sıcak bir battaniyenin altına sokulmaktan ve birkaç yüz fotoğraf ve ısırık boyutunda videolar arasında gezinmekten daha az şey daha rahat. Ne yazık ki, parlak beyaz bir ekrana bakmak uyku düzeniniz için kötü ve gözlerinizi sertleştiriyor. Bu nedenle, birçok kişi bize Instagram’ın siyah bir arka plan üzerinde açık renkli bir koyu renk paleti kullanmanıza izin veren bir “karanlık mod” olup olmadığını sordu.

Neyse ki, cevap son zamanlarda evet oldu! 2019’un sonlarında, iOS 13’ün Karanlık Mod güncellemesini takiben Instagram, uygulamaları için karanlık bir mod başlattı. iOS 13 veya sonraki sürümlerde iPhone sahipleri ve Android 10 veya sonraki sürümlerdeki Android kullanıcıları, Instagram’ın en son sürümüyle Instagram’da karanlık modu kullanabilirler. Instagram’ın renk düzenini, üçüncü taraf bir uygulama veya Instagram’ın karanlık öncesi mod çağından bir tarayıcı uzantısı aracılığıyla değiştirmenin yolları da vardır.

Bu makalede, iOS, Android ve masaüstü cihazlarınızda Instagram’da karanlık modu nasıl ayarlayacağınızı göstereceğim.

İPHONE VE İPAD’DE KARANLIK MODU KULLANMA

İOS 13’te iPhone ve iPad’inizde karanlık modu etkinleştirmenin birkaç basit yolu var. İşlemin her iki cihazda da tamamen aynı olması nedeniyle size iPhone’da nasıl yapılacağını göstereceğiz.

Birinci Yöntem: Kontrol Merkezi

İPhone veya iPad’inizdeki herhangi bir ekrandan Kontrol Merkezinizi kaydırarak açın . İPhone 8 ve daha eski sürümlerde (Touch ID) bunu ekranın altından yukarı doğru kaydırarak yaparsınız. İPhone X ve daha yeni sürümlerde (Face ID) ve iOS 13’e güncellenmiş herhangi bir iPad’de ekranınızın sağ üst köşesinden aşağı doğru hızlıca kaydırırsınız.
In Kontrol Merkezi , basın ve tutun Parlaklık sürgüsünü.
Parlaklık kaydırıcı tüm ekranı kaplıyor, büyüyecek. Karanlık Modu’nu açmak için sol alt köpüğe dokunun ve Karanlık Modu’nu kapatmak için tekrar dokunun . Açıkken Instagram da karanlık modda olacak.

İkinci Yöntem: Görüntü Ayarları

İOS aygıtınızda Ayarlar uygulamasını açın .
Ekran ve Parlaklık’a dokunun .
Ekranın üst kısmındaki Açık ve Koyu modları arasında geçiş yapabilirsiniz . Instagram, cihazınızı hangi moda ayarladığınız moduna geçer.

Üçüncü Yöntem: Bir Zamanlama Ayarlama

İOS aygıtınızda Ayarlar uygulamasını açın .
Ekran ve Parlaklık’a dokunun .
Açık ve Koyu seçeneklerinin hemen altında Otomatik yazan bir açma / kapatma düğmesi göreceksiniz . Bu anahtarı açtığınızda, iOS cihazınız günün hangi saatine bağlı olarak otomatik olarak Açık ve Koyu modu arasında değişecektir ( Gece karanlık , Gün boyunca ışık ). Instagram bu ayarlarla otomatik olarak değişecektir.
Doğrudan Otomatik geçiş altında Seçenekler’i seçerek iki mod arasında geçiş yapmak istediğiniz süreleri ayarlayabilirsiniz .

AKILLI İNVERT KULLANARAK İPHONE’DA KARANLIK MOD

İPhone’unuz varsa , tüm uygulamaların arka plan renklerini gece dostu bir karanlık moda değiştirmek için yerleşik Smart Invert özelliğini kullanabilirsiniz. Özelliğin ayarlanması kolaydır ve alışmak biraz zaman alabilir, ancak az ışıklı bir odada veya gece göz kürenizi kızartmadan kullanabilirsiniz. Nasıl ayarlayacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Ayarlar’ı açın .
Gidin Genel sonra, Erişilebilirlik , basıp Ekran konaklama .
Renkleri Ters Çevir’e dokunun ve Akıllı Ters Çevir ve Klasik Ters Çevir seçenekleri arasında seçim yapın . Birini seçtiğinizde ekranınızdaki renkler ters çevrilir. (Beyaz arka plan siyah olacak ve siyah harfler beyaz olarak görünecektir. Diğer renkler ve vurgulamalar orijinal renklerini koruyacaktır.)
Ana Ekran düğmesine üç kez dokunarak özelliği açabilmeniz için bir Erişilebilirlik Kısayolu ayarlayın .

ÜÇÜNCÜ TARAF UYGULAMALARI

Akıllı Ters Çevir iPhone özelliği karanlık modu olarak iyi çalışır, ancak ekrandaki renklerin tüm ters gelmez. İPhone yerleşik bir karanlık mod ile gelmediğinden, IGDarkMode adlı üçüncü taraf bir uygulama alabilirsiniz. Uygulamanın sadece jailbreak yapılmış telefonlarda çalıştığına dikkat edin , bu nedenle telefonunuz hala garanti kapsamındaysa bunu yapmamalısınız, çünkü geçersiz ve geçersiz hale gelecektir (ve Murphy Kanununa göre, hemen telefonunuzu düşürüp parçalayacaksınız).

IGDARKMODE

IGDarkMode’u Instagram için şu şekilde yükleyebilir ve kullanabilirsiniz:

Cydia’yı (telefonunuzu jailbreak yapmak için kullanılan uygulama) açın ve sağ alt köşedeki büyüteç simgesine dokunun.
Arama çubuğunu açın ve “igdarkmode” yazın. Seçeneklere erişmek için ilk sonuca dokunun.
Instagram Karanlık Modu
Değiştir’e dokunun ve Yükle düğmesine basın.
Uygulama yüklendiğinde Onayla’ya basın . İşlemin bitmesini bekleyin ve iPhone’unuzu yeniden başlatmak için “SpringBoard’u Yeniden Başlat” a dokunun. IGDarkMode şimdi kuruldu ve çalışmaya hazır.
Instagram’ın Karanlık Modu var

INSTAGRAM’DA IGDARKMODE’U ETKİNLEŞTİRME

Instagram’da IGDarkMode’u manuel olarak etkinleştirmeniz gerekecek, ki bu gerçekten olduğundan daha zor geliyor. İşte yapmanız gerekenler:

Telefonunuzdaki Ayarlar uygulamasını açın ve IGDarkMode’a dokunun .
Karanlık modu açmak için Etkin yazdığı yere dokunun . Ana ekrana dönün ve Instagram’ı açın.
Instagram arka planınız artık karanlık ve gözleriniz üzerinde daha kolay olacak.
insta karanlık modu

ANDROİD CİHAZLAR İÇİN INSTAGRAM KARANLIK MODU

Bazı Android akıllı telefonlar yerleşik bir karanlık modla gelir, ancak çoğu için üçüncü taraf bir uygulama indirmeniz gerekebilir. Bununla birlikte, karanlık mod uygulaması yükleseniz bile Instagram hesabınızda çalışmayabilir. Android 10’dan başlayarak, karanlık mod hepsi olmasa da çeşitli uygulamaları etkilemeye başladı. 10 veya üstü varsa, önce yerleşik karanlık modu denemeyi düşünün.

ANDROİD KARANLIK MODU

Android 10 telefonunuzu karanlık moda ayarlamak, ekranların çoğunun beyaz metinle siyah görünmesini sağlar. Bunun çeşitli uygulamaları karanlık moda değiştireceğini lütfen unutmayın. Örneğin, metinleriniz, kişileriniz ve fotoğraf albümü arka planlarınız beyaz metinle siyah olacaktır. Facebook ve Amazon gibi bazı uygulamalar aynı görünmeye devam edecek, ancak Instagram karanlık moda geçecek bir uygulama.

İşlem oldukça basittir ve beyaz ekran ile karanlık mod arasında istediğiniz kadar geçiş yapabilirsiniz.

Erişim Ayarları
Ekrana hafifçe vurun
Ekran menüsünde ” Koyu Tema ” nın yanında bir geçiş görürsünüz
Bunu açın ve ekranınız anında karanlık moda dönüşecektir
Bu değişikliğin gerçekleştiğinden emin olmak için Instagram’da oturum açın

GBINSTA UYGULAMASI

Android’in eski bir sürümüne sahipseniz veya bu yöntem sizin için işe yaramazsa, Instagram’da karanlık modu elde etmenin tek gerçek yolu GBInsta adlı bir uygulamayı indirmektir.

GBInsta resmi Instagram uygulamasının geliştirilmiş bir sürümüdür. Her türlü değişikliği yapmanıza ve Instagram deneyiminizi tercihlerinize göre ayarlamanıza olanak tanır. Uygulama ayrıca resmi Instagram uygulamasına göre indirme ve yükleme işlemlerini çok daha kolay hale getiriyor. GBInsta’yı kullanarak Instagram hesabınızın temasını şu şekilde değiştirebilirsiniz:

GBInsta’yı indirin.
Uygulamayı çalıştırın ve mevcut Instagram kimliğiniz ve şifrenizle giriş yapın.
Profil sayfanıza gidin ve sağ üst köşedeki ayarlar simgesini tıklayın.
“Tema İndir” e dokunun ve “İzin Ver” e basın.
Siyah temayı seçin ve uygulamayı yeniden başlatmak için “Tamam” a dokunun.
Instagram’ınız şimdi siyaha dönecek, ancak yalnızca GBInsta uygulamasıyla çalıştırdığınızda.
Ayrıca Google Play Store’da bulunan “Karanlık Mod” uygulamalarından herhangi birini indirebilirsiniz, ancak bunların çoğu ayrı bir uygulama olduğu için Instagram temanızı değiştiremez.

MASAÜSTÜ İÇİN GECE GÖZÜ TARAYICI UZANTISINI KULLAN

Fakat bekle! Her zaman bir mobil cihazda Instagram kullanmazsanız ne olur? Şok edici ama gerçek – Instagram’ın bir web tarayıcısı aracılığıyla erişilebilen bir masaüstü sürümü var. (Bu yepyeni bir bilgiyse, fotoğraflarınızın dizüstü bilgisayarınızda hala harika görünüp görünmediğini görmek için oturum açmanızı bekleyeceğiz.) Ya bunu koyulaştırmak isterseniz ne olur? Neyse ki, Night Eye tarayıcı uzantısı ile bir yol var. Night Eye sadece Instagram için güzel bir karanlık mod sağlamakla kalmaz, aynı zamanda diğer gözetmenler için eski peeper’larda gece geç göz atmayı kolaylaştırmak için de kullanabilirsiniz.

Gece Göz uzatma çoklu platform ve desteklenen bir tarayıcı çalıştıran herhangi bir cihaz üzerinde çalışacak. Desteklenen tarayıcı listesi Edge, Firefox, Chrome, Safari, Opera ve diğerleri dahil olmak üzere gerçekten etkileyici. Çoğunlukla, kendi tarayıcınızı yazmadığınız sürece, uzantı makinenizde çalışır. Uzantı, web sitelerini Karanlık, Filtrelenmiş ve Normal olmak üzere üç moddan birinde çalışacak şekilde ayarlamanızı sağlar. Karanlık modda, tüm renkler, küçük resimler ve simgeler karanlık bir palete dönüştürülür. Filtrelenmiş modda, web sitelerinin renkleri değişmez, ancak yine de parlaklığı, kontrastı, sıcaklığı ve daha fazlasını ayarlayabilirsiniz. Normal mod, muhtemelen şu anda baktığınız şey olacak.

Night Eye, ücretsizden ucuza kadar birçok hizmet katmanına sahiptir. Uzantının ücretsiz sürümü sonsuza kadar kullanmaktır, tek sınırlama yalnızca beş belirli web sitesinde kullanabilmenizdir. Ayrıca, 5 site sınırlamasını kaldıran yıllık 9 ABD doları abonelik de satın alabilirsiniz. Alternatif olarak, Gece Gözü’nü kalıcı olarak sınırsız kullanmak için bir kerelik ödeme olarak 40 ABD doları düşebilirsiniz.

Night Eye tarayıcı eklentisini yüklemek son derece basittir. Night Eye sitesindeki “Yükle” menüsünden uygun tarayıcıyı seçin ve ardından uzantıyı eklemek için düğmeye dokunun.

INSTAGRAM KARANLIK MODU GÖZLERİNİZİ KURTARABİLİR

Instagram veya başka bir uygulama kullanmanızın önemi yoktur; arka plan beyazsa, gözleriniz bir süre sonra gerginliği hissedecektir. Karanlık bir odada ekrana bakıyorsanız işler gözlerinizde daha da zorlaşır, bu nedenle bu durumlarda karanlık modu kurmanız veya ayarlamanız her zaman en iyisidir.

Unutmayın, çok fazla ekran süresinin görme ve genel sağlığınız üzerinde birçok olumsuz etkisi vardır. Telefonlarına bakarak dört saatten fazla zaman geçiren kişilerin, sulu gözlerden ve diğer sorunlardan bahsetmemek için yorgunluk ve baş ağrısı yaşadıkları kanıtlanmıştır. Telefonunuzda karanlık modu ayarlayın ve en azından hasarın minimum olduğundan emin olun.

Uyku alanınızdaki mavi ve beyaz ışık miktarını azaltıyorsanız, önemli bir unsur okuma ışıklarınızdır. Başucu için sert beyaz ışık olmadan okumanızı sağlayacak müthiş bir sarı ışık okuma lambası bulduk .

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz