Intel ve Facebook AI çipleri üretecek!

Las Vegas’taki CES 2019’da Intel, bir basın bülteninde, yılın ikinci yarısına kadar hazır olacak yeni bir yapay zeka çipi inşa etmek için Facebook ile yakın çalıştığını belirtti. Bu, IT pazarının hızla büyüyen bir segmentinde liderliğini korumak için Intel’in kumar oynuyor gibi görünmektedir.

Nvidia ve Amazon‘dan gelen şiddetli rekabete rağmen, yeni Intel ve Facebook yongası, araştırmacıların “çıkarım” dedikleri şeye yardımcı olacak. Yapay zeka kullanan ve yüz tanıma gibi sosyal özelliklerin temeli olan karmaşık algoritmaları otomatik olarak gerçekleştirmek için kullanılan bir süreç. Arkadaşlarınızın otomatik olarak etiketlenmesi.

Intel işlemcileri şu anda otomatik öğrenme çıkarım pazarına hakim durumda, bunu sadece rekabet etmek için kendi çipini başlatan Nvidia izliyor. Kasım ayında, Amazon da benzer çipler oluşturabildiğini söyledi. Bununla birlikte, online alışveriş devi onları kullanmayı ve satmayı amaçlamadığı için yukarıda belirtilen iki rakibe tehdit oluşturmayacaktır. Amazon, bulut tabanlı hizmetlerini satmayı tercih ediyor.

Bu duyuruya ek olarak, Intel, yeni nesil yongaları XPS dizüstü bilgisayarlarında barındıracak olan Dell ile ortaklığını da belirtti. Ne yazık ki, 10 nanometre işlemiyle inşa edilen yeni Intel SoC‘lerde üretim gecikmeleri yaşandı, ancak görünen o ki her şey çözüldü.

Kaynak

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz