Intel’in Yeni Güvenlik Açığı

Geçtiğimiz günlerde Intel Corp ve bir grup güvenlik araştırmacısı, işlemcilerinde düzeltilmesi zor ve geçen yıl yaşanan sorunlarla ilgili yeni bir güvenlik açığı bulduğunu söyledi.

Intel, yeni keşfedilen kusurları “Microarchitectural Data Sampling” veya MDS’yi kısaca çağırıyor. Güvenlik açığı, bilgisayar korsanlarının Intel’in fişlerinden birinin içinden geçen tüm verileri okumasına izin verebilir, ancak şirket saldırının gerçekleştirilmesinin zor olduğunu ve laboratuvar dışında kullanıldığını görmediğini söyledi.

Bu yıl piyasaya sürülen Intel yongaları hataya yönelik bir düzeltme içeriyor. Ancak Intel’in haberlerini yayınladığı bir yayında, daha önceki yonga nesillerinin yamalanması gerekecek ve bazı durumlarda çipin performansını %19 kadar yavaşlatacağını söyledi.

Geçen yıl Intel, bilgisayar korsanlarının, çiplerin hangi hesaplamaları gerçekleştireceğini tahmin etmeye çalıştığı spekülatif yürütme adı verilen bir özelliği kullanarak, çoğu veri merkezini ve kişisel bilgisayarı çalıştıran işlemcileri hakkında hassas verileri potansiyel olarak okuyabildiklerini açıkladı. Bu çip hızlandırmak için çaba.

Meltdown ve Spectre kusurları, yan kanal saldırıları olarak biliniyordu. Hatalar – Intel’in kamuoyunun tepkisini ele almasıyla birlikte yatırımcılar, müşterilerin yamalar ve performans yavaşlamalarının baş ağrısına nasıl tepki vereceğini tahmin ederken, hisse senedi fiyatını düşürdü. Intel ayrıca, milletvekillerinden ABD siber güvenlik görevlilerine güvenlik açığını açığa vurmadığı için neden kamuya açıklanmadığı konusunda sorular sordu.
O sırada, güvenlik araştırmacıları ve Intel, benzer yan kanal kusurlarının gelecekte bulunabileceğini söyledi. Intel Salı günü yaptığı açıklamada, güvenlik araştırmacılarının, dış güvenlik araştırmacıları tarafından da Intel’e bildirilen yeni kusurları bulduğunu söyledi.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz