Evinizde yavaş internetten daha kötü bir şey yoktur ve mobil verilere güvenmek istemezsiniz. Geniş bantınızı nasıl hızlandıracağınız aşağıda açıklanmıştır.

Şu anda güçlü bir internet bağlantısına dayanan birçok cihazla, sağlam ev genişbantının önemi her zamankinden daha büyük. Ne yazık ki, bu talebin hız, güvenilirlik veya bağlantı üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir. Ancak, bu durumu iyileştirmeye çalışabileceğiniz bazı şeyler vardır.

Unutulmaması gereken önemli nokta, Wi-Fi ağınızın hızından değil , özellikle geniş bant hızınızdan bahsediyoruz . Başka bir deyişle, yönlendiriciniz ve telefonunuz arasındaki bağlantı değil, sağlayıcınızdan evinize olan bağlantıdır. İkincisini düzeltmek istiyorsanız , yönlendiricinizi en iyi konuma taşımak ve Wi-Fi yerine güç hattı adaptörlerini kullanmak gibi ipuçlarını içeren Wi-Fi’yi nasıl hızlandıracağınız aşağıda açıklanmıştır .

İpuçlarına ulaşmadan önce, çoğu insanın İngiltere’de sahip olduğu ADSL geniş bant hızının büyük ölçüde yerel borsadan ne kadar uzakta yaşadığınıza bağlı olduğunu unutmayın. Ne kadar uzak olursanız, yavaşlar. Mesafe, verileri taşıyan kabloların uzunluğu ile ölçülür ve bu kablolar genellikle yolların düzenini takip eder, bu yüzden ne yazık ki ‘karga uçarken’ doğrudan mesafe olmayacaktır.

Geniş bandınızla ilgili bir sorun varsa ve yavaş çalışmasını sağlıyorsa, süper hızlı Wi-Fi’nizin olması önemli değildir: performans gelen geniş bant hızı ile sınırlı olacaktır.

Bir şey denemeden önce, neyle çalıştığınızı görmek için bir hız testi yapmaya değer. Mobil13 Hız testi öneririz .

Aşağıdaki ipuçlarının hiçbirini işe yaramazsa, daha hızlı bir geniş bant sağlayıcısına geçmeyi düşünmek isteyebilirsiniz. İşte dışarıda yuvarlak yukarı iyi genişbant fırsatlar aylık güncellenen,.

Geniş bant hızınızı nasıl artırabilirsiniz?

1. Başka bir cihazı kontrol edin

İnternet bağlantınızın yavaş çalıştığını fark ederseniz, kontrol etmeniz gereken ilk şey, aslında kullandığınız dizüstü bilgisayar, telefon veya tablet ile ilgili bir sorun olup olmadığını kontrol etmektir. Aynı web sayfasını birden fazla cihaza yüklemeyi deneyin ve her ikisinin de yavaş mı yoksa yalnızca bir tane mi olduğunu görün. Eğer sadece bir tane ise, o zaman bir bütün olarak geniş bantla ilgili bir sorun çıkardınız.

2. Yönlendiricinizi yeniden başlatın

Her iki cihaz da yavaşsa, yönlendiricinizi kapatmayı ve birkaç dakika kapalı tutmayı deneyin. Açma-kapama düğmesi yoksa, güç kablosunu ünitenin arkasından dikkatlice çekip bir dakika sonra tekrar takarak bunu yapabilirsiniz. Çoğu bilgisayarda olduğu gibi, bazen en iyi çözüm basitçe kapatıp açmaktır. Tamamen yeniden başlatılması için birkaç dakika beklemeniz gerekecek, ancak bu genellikle yönlendiriciye kendini çözme şansı veriyor.

3. Geniş bant sağlayıcınızın servis durumunu kontrol edin

Bir sonraki adım, bölgenizde sadece sizi değil, birçok insanı etkileyen geniş bant sorunlarının olup olmadığını bulmaktır. (Kısa bir süre içinde hattınızda bir sorunla karşılaşacağız.)

İngiltere’deki hatların büyük bir kısmı BT’ye aittir. Herhangi bir sorunu bildiğimiz anda makalemizi güncelleyeceğiz , ancak bu arada BT’nin hizmet durumunu buradan kontrol edebilirsiniz .

Bir başka popüler sağlayıcı Virgin Media’dır ve burada hizmeti hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz .

Geniş bandınızı ilk kez etkinleştirdiyseniz, gelmesi biraz zaman alacaktır (etkinleştirme tarihinizi kontrol ettiğinizden emin olun). Etkinleştirme tarihinden 10 gün sonrasına kadar, sağlayıcınız testler yaptığından bağlantınız kararsız olacaktır. Bağlantınız başlangıçta umduğunuz kadar güvenilir değilse, zaman içinde işlerin gelişmesi gerektiğini bilmeye değer.

Borsadaki bir hata veya borsadan evinize giden kablonun hasar görmesi nedeniyle sadece hattınızda sorunlar olabilir. İnternet servis sağlayıcınızı (ISS) arayın ve hattın sorun olup olmadığını kontrol edin.

İpucu: Hizmet için ayrı ayrı ödeme yapmanıza rağmen geniş bant bağlantınızın komşularınızla iyi paylaşılabileceğini unutmayın. Günün farklı saatlerinde bir hız testi yapmayı deneyin çünkü hız, aynı anda kaç kişinin bağlantılarını kullandığından etkilenebilir.

4. Yönlendiricinizi tanılayın ve yükseltin

İSS’niz veya hattınızla ilgili bir sorun yoksa, sorun yönlendiriciniz olabilir. Birçoğunun kendi seçeneklerinde bulunan ve herhangi bir sorun ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için çalışmayı deneyebileceğiniz bazı kendi kendine tanılama yazılımları vardır. Ayrıca, yönlendiricinin bellenimini (yazılımı) güncellemeye değer olabilir.

Yönlendiricinizin web sitesinde, bunların her ikisinin de nasıl yapılacağı ile ilgili kılavuzları bulabilirsiniz.

Her şey başarısız olursa, başka bir yönlendirici denemek isteyebilirsiniz. ISS’niz tarafından sağlanan bir yönlendirici kullanıyorsanız, desteğe başvurabilir ve değiştirme / yükseltme isteyebilirsiniz. Bir tane satın almanız gerekiyorsa, satın alabileceğiniz en iyi yönlendiricilerin topluluğuna bir göz atın .

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz